Ministerka ide riešiť platy sestier, stretnú sa po sviatkoch

5.4.2012

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Nová ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sa na budúci týždeň stretne s predstaviteľmi Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, aby s nimi riešila situáciu vyvolanú postojom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k zvyšovaniu ich platov.

Ešte predtým bude rokovať s ministerstvom financií.

„Krokov je niekoľko, máme pripravené rôzne opatrenia. Mojím cieľom je rokovanie s ministerstvom financií, nie otváranie štátneho rozpočtu. Chcem predostrieť prepočty určitých legislatívnych opatrení, ktoré máme pripravené, chceme to prekonzultovať a následne by sme rýchlo pristúpili k legislatívnym opatreniam, aby toky financií išli naozaj za pacientom,“ uviedla Zvolenská.

Problémom nie sú peniaze

S rezortom financií chce vo štvrtok a budúci utorok verifikovať všetky prepočty z pripravených materiálov, či zodpovedajú realite.

Za najväčší problém ministerka zdravotníctva nepovažuje financie, ale absolútnu nekomunikáciu v rezorte.

„Zlé veci, ktoré sa stali a mali dopad na pacienta, sa nemuseli stať, keby sa komunikovalo a veci sa vydiskutovali. Pevne verím, že keď prídeme s návrhmi a číslami a budeme sa stretávať so všetkými zúčastnenými, spoločne nájdeme riešenie,“ poznamenala Zvolenská.

Návrhy chce druhej strane predstaviť aj pre to, aby si bola istá, „že to, čo pripravujeme, je naozaj to, čo ľudia potrebujú, pretože doteraz sa to dialo naopak“.

Sestry a lekári už avizovali, že zvážia spoločné nátlakové akcie, ak sa nenaplnia mzdové požiadavky sestier, uvažujú tiež nad hromadnou žalobou.

Lekári nemajú sestrám z čoho pridať

Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek platí od apríla. Poslanci ho schválili ešte vo februári. Priemerný mzdový nárok sestier a pôrodných asistentiek by sa v porovnaní s výškou mzdy za prvý polrok uplynulého roku mal vďaka legislatíve zvýšiť v priemere o 23,89 %.

S uplatňovaním zákona v praxi sú však problémy. Proti sa postavili ambulantní lekári i nemocnice. Argumentujú, že sestrám nemajú z čoho pridať.

Zákon sa snažia obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Slovenská lekárska komora dokonca požiadala Generálneho prokurátora SR o podanie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde SR. Ten by mal rozhodnúť, že zákon nie je v súlade s ústavou a súčasne pozastaviť jeho účinnosť.

Podľa zákona má nastupujúca sestra alebo pôrodná asistentka bez praxe minimálny nárok na 640 eur mesačne. Po troch rokoch sa minimum zvýši na 666,20 eura mesačne a ďalej rastie v trojročných intervaloch tak, že po 33 rokoch praxe má sestra nárok na minimálne 928 eur na mesiac. Zvýšenie minimálneho mzdového ohodnotenia bolo jednou z požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek v petícii, ktorú spoločne podporilo 243 tis. občanov.

Vláda vzala petíciu začiatkom júna 2011 na vedomie, pričom prijala aj uznesenie, ktoré stanovuje harmonogram, kedy sa majú niektoré z požiadaviek splniť. Sestry v petícii okrem vyšších miezd žiadali napríklad skorší odchod do dôchodku, podporu mimonemocničnej starostlivosti, ale aj legislatívnu a finančnú úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.