Ministerka zdravotníctva prišla na rokovanie vlády s ovečkou

3.10.2012

BRATISLAVA 3. október (WEBNOVINY) – Na prvé októbrové rokovanie vlády sa okrem ministrov dostavila aj plyšová ovečka. Priniesla si ju so sebou ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Nešlo pritom o dar pre niektorého z jej kolegov, ale, ako ministerka priblížila, ide o jej kamarátku Ove, s ktorou majú spoločný názor na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku.

„My chceme naozaj iba jednu,“ skonštatovala Zvolenská. Ako pokračovala, skončilo prepoisťovacie obdobie, ktoré podľa jej slov bolo charakterizované aj nekalými praktikami. „Vzhľadom na dnešný dátum by sme chceli dneska aj na vláde povedať, my dve, ja a Ove, sme sa naozaj už rozhodli,“ povedala Zvolenská.

Ovcu ako symbol kampane, avšak za zachovanie plurality v zdravotnom poistení, si zvolila aj zdravotná poisťovňa Union. Tá v kampani „Nie som ovca, viem si vybrať aj sám“ vyzýva ľudí, aby si nedali vziať právo na výber zdravotnej poisťovne.

Vláda sa definitívne rozhodla, že na Slovensku zavedie systém jednej zdravotnej poisťovne na svojom rokovaní koncom júla. Presný postup, ako zmeniť systém, mala na pokyn premiéra Roberta Fica navrhnúť ministerka zdravotníctva do konca septembra.

Šéfka rezortu úlohu splnila a Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR je už aktuálne na pripomienkovom konaní. Materiál predpokladá, že ak sa štát dohodne s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní, jedna poisťovňa na Slovensku začne fungovať od 1. januára 2014. Ak by štát išiel cestou vyvlastnenia poisťovní, unitárny systém by mal fungovať od júla 2014.