Ministerstvo bude odmeňovať zdravotníkov podľa koeficientu

22.11.2013

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) predstavilo stavovským a odborovým organizáciám pôsobiacim v zdravotníctve očakávaný návrh odmeňovania zdravotníkov.

Ten nerieši dlhodobo požadované zvýšenie platov, jeho ambíciou je urobiť poriadok v odmeňovaní. Návrh je obsiahnutý v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

„Doteraz zdravotníci v ústavných zdravotníckych zariadeniach nie sú odmeňovaní podľa jednotného kľúča,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková.

Ministerstvo sa preto rozhodlo zaviesť koeficienty, ktoré prepočítalo na súčasné mzdy zdravotníkov v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Platy by tak mali byť vyjadrené ako konkrétny násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR spred dvoch rokov.

Návrh sa týka len štátnych zariadení

„Ide o nulový variant, čiže mzda žiadneho zdravotníka sa určite nepohne vďaka tomuto návrhu dole, ale ani hore. Ide o to, aby bol stanovený poriadok v týchto koeficientoch,“ povedala Čižmáriková. Rovnako už koeficienty majú v legislatíve zakotvené lekári.

Čižmáriková však prízvukuje, že návrh zákona sa dotýka len štátnych zdravotníckych zariadení, keďže iba v nich môžu garantovať platy.

Podľa nej ide o prvý krok, ktorý má upratať systém a v rámci ďalších vyjednávaní môžu do budúcna hovoriť aj o zvyšovaní miezd. Ako podotkla, aj zavedenie koeficientov má v tomto smere výhodu, a to tú, že platy sa každoročne budú valorizovať.

„Vidím, že sa nastavuje nový systém odmeňovania, po ktorom všetci voláme, ale sa to stanovuje na skrivený systém súčasnej miery odmeňovania zamestnancov. Vnímame to ako prvú vlnu,“ reagoval po rokovaní na pôde rezortu predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.

Valorizačný mechanizmus vníma pozitívne, na druhej strane návrhu vytýka, že sa má aplikovať len pre štátne zdravotnícke zariadenia a iba pre zdravotníkov. Rezort pripúšťa, že tento návrh nie je ideálny pre všetkých, ale nateraz chce robiť poriadok tam, kde má dosah. Očakáva pripomienky i vylepšovanie zákona.

Sestry sa nevyjadrujú

Sestry sa ku konkrétnym pripomienkam zatiaľ nevyjadrujú. Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej si návrh musia najskôr preštudovať a prediskutovať so svojimi členmi, aby poznali aj ich názor.

Definitívne by k nemu mali zaujať stanovisko do pár dní. Predsedníčka sesterských odborov Monika Kavecká sa však už vyjadrila, že v návrhu zákona, ktorý im predstavilo MZ, sa neodrážajú ich požiadavky a je potrebné ho prepracovať.