Ministerstvo dopravy uvoľnilo eurofondy na obnovu ciest

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Dosluhujúci minister dopravy Ján Figeľ (KDH) podpísal zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekty eliminácie bezpečnostných rizík na cestách prvej triedy v Trnavskom, Nitrianskom, Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji.

Ako v piatok informovalo ministerstvo dopravy, prijímateľom pomoci z Operačného programu Doprava je Slovenská správa ciest, ktorá za európske peniaze v minulom roku zvýšila bezpečnosť na prvých sto kilometroch „jednotiek“ v rámci celého Slovenska.

„Cesty I. triedy boli dlhé roky zanedbávané, hoci je na nich až polovica všetkej dopravy na Slovensku. My sme tento prístup začali v minulom roku meniť a po prvej stovke zmodernizovaných kilometroch pokračujeme projektmi, vďaka ktorým za pomoci európskych peňazí kompletne zmodernizujeme 570 kilometrov ciest 1. triedy a vyše 40 mostov,“ uviedol Figeľ.

Obnova ciest podľa neho navyše prináša aj pracovné príležitosti a celkový rozvoj do regiónov Slovenska.

Projekt s názvom Eliminácia bezpečnostných rizík na cestách 1. triedy v Trnavskom a Nitrianskom kraji sa začal realizovať začiatkom februára tohto roka. Víťazom tendra na obnovu 146,3 kilometrov „jednotiek“ počas štrnástich mesiacov sa stala spoločnosť Alpine Slovakia, spol. s r.o. za vysúťaženú cenu takmer 23,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Je to o tretinu menej ako bola predpokladaná hodnota zákazky pred začatím verejného obstarávania vo výške 33,56 mil. eur. Stavebno-technický dozor projektu zabezpečuje spoločnosť Infram s.r.o. Tender na obnovu ciest prvej triedy na východnom Slovensku je po stiahnutí námietky jedného z uchádzačov už vyhodnotený, v súčasnosti plynie lehota viazanosti ponúk.

Zmluva s víťazom tendra, ktorý zmodernizuje 190 kilometrov hlavných ciest v Prešovskom a Košickom kraji, môže byť podpísaná v najbližších týždňoch.

Zvýšenie bezpečnosti na hlavných cestách má podľa rezortu dopravy zabezpečiť popri výmene povrchu ciest aj osadenie nového vodorovného značenia z plastu, osadenie meračov rýchlosti a teplôt ako aj meteostaníc.

Súčasťou prác bude aj vybudovanie premenlivého dopravného značenia, cestných gombíkov, dopravných zrkadiel, plašičov zveri a tiež zvislého dopravného značenia podľa najnovších predpisov. Pribudnú zvodidlá, smerové koly a zlepší sa vodný režim ciest.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...