Ministerstvo vnútra dostane o 402-tisíc eur viac

10.10.2012

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) – Ministerstvo vnútra by malo mať v budúcom roku k dispozícii oproti schválenému rozpočtu na tento rok o 402-tisíc eur viac. Vyplýva to z návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2013, ktorý dnes odsúhlasila vláda.

Navýšenie pre rezort vnútra predstavuje medziročný nárast len o 0,04 percenta.

Rezort podľa návrhu dostane 902,57 milióna eur, pričom prvý návrh rozpočtu z augusta pôvodne počítal s menšou sumou. Kaliňákovmu rezortu vtedy plánoval vyčleniť približne 873,67 milióna eur, čo by znamenalo medziročný pokles o 3,16 percenta.

Na záchranné zložky o 2,6 milióna viac

Na záchranné zložky, kam patria hasiči a horská služba, má ísť na budúci rok o 2,6 milióna eur viac, čo je medziročný rozdiel tri percentá. Výdavky na oblasť Ochrany verejného poriadku a bezpečnosti, ktorá zahŕňa políciu, majú síce medziročne klesnúť o 1,54 milióna eur, no viaceré rozpočtové zložky si polepšia.

Napríklad na boj s organizovaným zločinom plánujú vyčleniť o približne 2,9 milióna eur viac. Viac by mali dostať aj azylová politika či boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Takmer 13 miliónov eur vyčlenili na ochranu Schengenskeho priestoru.

Na verejnú správu v pôsobnosti rezortu vnútra plánujú vyčleniť na budúci rok 62,1 milióna eur, čo predstavuje medziročný pokles o 652-tisíc eur.

Minister vnútra Robert Kaliňák po rokovaní vlády uviedol, že investícia do ochrany schengenskej hranice súvisí s očakávanou kontrolou.

Investície do ochrany schengenskej hranice

„Slovensko čaká previerka Schengenského priestoru podobne ako pred piatimi rokmi,“ ozrejmil. Podľa neho musia preto do oblasti doplniť zariadenia a techniku, čo sa rezort aj zaviazal.

To však nie je pre ministerstvo podľa Kaliňáka jediná prioritná oblasť, viaceré priority sa týkajú polície, ale aj hasičov a ostatných zložiek, ktoré sú súčasťou rezortu vnútra.

„Budeme musieť rozdeľovať to málo prostriedkov, čo máme tak, aby sme čo najefektívnejšie boli schopní uspokojiť jednotlivé požiadavky,“ dodal.