Ministri financií dosiahnu dohodu o eurovale, tvrdí Rehn

BRUSEL 27. marca (WEBNOVINY) – Ministri financií krajín eurozóny nájdu na tohtotýždňovom stretnutí kompromis v otázke veľkosti záchranného fondu na pomoc zadlženým krajinám. V utorok to povedal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

„Už teraz sa nám podarilo urobiť významné kroky k vytvoreniu silnejšieho a trvalého záchranného fondu,“ uviedol Rehn s tým, že o ďalšom posilnení sa rozhodne v piatok.

Eurokomisár je presvedčený, že výsledkom rokovania môže byť kompromis, ktorý vzbudí dôveru.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok vyhlásila, že Nemecko je pripravené umožniť, aby 200 mld. eur vyčlenených v rámci dočasného záchranného fondu eurozóny (EFSF) fungovalo paralelne s trvalým Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM).

Ten má úverovú kapacitu 500 mld. eur. Európsky fond finančnej stability (EFSF) doteraz vyčlenil na pomoc Grécku, Portugalsku a Írsku celkovo 200 mld. eur.

„Vieme si predstaviť, že týchto 200 mld. eur bude fungovať paralelne s 500 mld. eur v ESM dovtedy, kým ich tieto krajiny nesplatia. To potrvá niekoľko rokov a v samotnom ESM bude potom 500 mld. eur,“ uviedla Merkelová.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...