Mladí hospodária nezodpovedne, účty vybielia takmer nadoraz

7.10.2013

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Mladí ľudia hospodária takmer na doraz. Ako vyplynulo z prieskumu Sberbank Slovensko na vzorke jej klientov od 18 do 26 rokov od januára do augusta tohto roka, mladému človeku príde v priemere na účet mesačne 803 eur a odíde 684 eur. Ich hospodárenie podľa vyjadrení banky výrazne kolíše z mesiaca na mesiac a výdavky nie sú stabilné.

Podľa Sberbank v zásade platí, že ak zarobia viac, tak aj viac minú. „Peniaze zväčša padnú za obeť nejakým väčším výdavkom – elektronika, darčeky, prázdniny. Mladí ich minú či už v danom mesiaci alebo o niekoľko mesiacov neskôr,“ povedal Filip Vítek z Customer Value Managementu Sberbank Slovensko.

Hoci hospodárenie mladých ľudí vyzerá podľa Sberbank nezodpovedne, dokážu si na svojich účtoch udržať aj železnú rezervu, v priemere 385 eur. Taký je priemerný zostatok na ich účtoch za sledované obdobie. Podľa Víteka môže ísť o pozostatok štartovacieho balíčka od rodičov či mimoriadnych príjmov z brigád. „Táto rezerva je však pomerne krehká. Ľudia po tridsiatke sa snažia mať na účte rezervu aspoň dve až tri mesačné výplaty,“ dodal Vítek.