MMF asi zníži odhady rastu, ak budú platiť škrty v USA

WASHINGTON 1. marca (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) pravdepodobne pristúpi k revízii prognózy rastu americkej, ako aj globálnej ekonomiky v prípade, že od 1. marca budú platiť automatické škrty v rozpočtových výdavkoch.

Vo štvrtok to uviedol hovorca MMF William Murray s tým, že to môže najviac ohroziť najväčších obchodných partnerov USA. Podľa jeho slov MMF zníži prognózu rastu americkej ekonomiky o 0,5 percentuálneho bodu v prípade, ak do platnosti vstúpia rozpočtové škrty v celom rozsahu.

Súčasná prognóza MMF počíta s rastom americkej ekonomiky o 2 % v roku 2013. „Uvidíme, čo sa stane v piatok. Každý však očakáva, že automatické škrty vstúpia do platnosti,“ povedal Murray. „Preto budeme musieť prehodnotiť našu prognózu rastu americkej ekonomiky, ako aj ďalšie odhady,“ dodal Murray.

Revidované prognózy rastu sa odrazia na výhľade svetovej ekonomiky, ktorý by mal Medzinárodný menový fond vydať v polovici apríla. Aktuálny januárový odhad hovorí, že globálna ekonomika by mala posilniť o 3,5 % v tomto roku a o 4,1 % v budúcom roku.

MMF vyzýva predstaviteľov USA, aby dospeli k dohode, ktorá umožní americkej ekonomike vyhnúť sa veľkým škrtom vo výdavkoch, ktoré by mohli destabilizovať krehké zotavovanie svetovej ekonomiky. Prezident Barrack Obama a republikánski lídri v Kongrese zatiaľ dospeli k dohode, ktorá znižuje rozpočtové škrty o 85 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...