MMF neodporúča zníženie úrokových sadzieb, ale nákup aktív

WASHINGTON 4. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) odporúča Európskej centrálnej banke (ECB), aby namiesto znižovania úrokových sadzieb zvážila návrat k programu kupovania aktív.

ECB síce má priestor na uvoľnenie monetárnej politiky, MMF to však nepovažuje za najvhodnejšiu politiku, pretože nie všetci členovia eurozóny v tejto chvíli potrebujú nižšie sadzby, uviedla v utorok šéfka MMF Christine Lagardeová.

„Nemecko nepotrebuje zníženie úrokových sadzieb, ktoré stanovuje ECB, Španielsko a Taliansko ale áno, avšak pri využití tohto nástroja monetárnej politiky sa nedá rozlišovať (medzi krajinami),“ povedala Lagardeová pre televíznu stanicu CNBC. „Program nákupu aktív je na druhej strane oveľa selektívnejší a možno ho použiť rozumnejším spôsobom,“ uzavrela šéfka MMF.

Európska centrálna banka bude najbližšie rozhodovať o sadzbách vo štvrtok. Neštandardné opatrenia banky, vrátane kupovania vládnych dlhopisov alebo operácii na posilnenie likvidity, sú vo vnútri inštitúcie vnímané kontroverzne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...