MMF vyzýva USA na vyriešenie rozpočtových problémov

WASHINGTON 10. októbra (WEBNOVINY) – Americkí politickí predstavitelia by mali urýchlene pracovať na tom, aby našli riešenie rozpočtových problémov, ktoré čiastočne odstavili americkú vládu a zvýšili riziko platobnej neschopnosti krajiny.

V stredu to povedal námestník šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Min Ču.

Min Ču neverí, že dlh USA spôsobí platobnú neschopnosť najväčšej ekonomiky na svete, no neistota okolo dlhového stropu ubližuje americkým a aj globálnym finančným trhom.

„Pravdepodobnosť, že USA upadnú do platobnej neschopnosti, je veľmi malá. Ak by sa to stalo, zasiahlo by to americké aj svetové trhy. To nechceme,“ povedal Min Ču.

„Podnecujeme oba politické tábory, aby vyriešili tento problém tak skoro, ako je to len možné. Trhy sú veľmi znepokojené. Je pre ne veľmi dôležité, aby sa zmiernila neistota, pretože tá inak utlmí hospodársky rast svetovej ekonomiky,“ doplnil predstaviteľ MMF.

Americká federálna vláda je zatvorená už deväť dní. Rozpočtové rokovania sú na mŕtvom bode a to vyvoláva obavy, že sa nepodarí zvýšiť dlhový strop v USA, ktorý je v súčasnosti na úrovni 16,7 bil. USD. Krajina ho dosiahne 17. októbra.

(1 EUR = 1,3605 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...