MMF zhoršuje prognózu globálneho ekonomického rastu

5.10.2012

BERLÍN 5. októbra (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) zhorší svoju prognózu tempa globálneho ekonomického rastu v tomto roku na 3,3 % a v budúcom roku na 3,6 % z predošlej odhadovanej úrovne rastu o 3,4 % v tomto roku a o 3,9 % v roku 2013.

Uviedol to v piatok nemecký denník Handelsblatt. MMF očakáva, že ekonomika eurozóny sa v tomto roku zmenší o 0,4 % a v roku 2013 posilní o 0,2 %, napísal denník o obsahu najnovšej prognózy MMF, ktorú má fond zverejniť na budúci týždeň.

Denník ďalej uviedol, že MMF očakáva rast čínskej ekonomiky v budúcom roku o 8,2 %, hoci v predošlej predikcii rátal s jej rastom o 8,4 %. V prípade Indie MMF očakáva rast o 6 %, hoci jeho predošlá prognóza rátala s posilnením hospodárstva krajiny o 6,6 %.

Prognózu rastu brazílskej ekonomiky fond znižuje na úroveň 4 %. V predchádzajúcej predikcii odhadoval jej rast o 4,7 %. „Ďalšie oslabovanie globálneho ekonomického rastu v tomto a v budúcom roku sprevádza výrazné zväčšenie rizík, ktoré by mohli odhad rastu zhoršiť,“ citoval Handelsblatt Medzinárodný menový fond.

Výhľad globálneho rastu závisí od toho, „či eurozóna a USA podniknú energické politické kroky s cieľom stabilizovať dôveru,“ napísal denník v správe o novej prognóze MMF.