Mobilní operátori nenamietali, prepojovacie poplatky klesnú

22.6.2012

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Prepojovacie poplatky, ktoré si medzi sebou účtujú traja mobilní operátori, sa od 1. júla tohto roku definitívne znížia. Voči rozhodnutiu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR z konca mája tohto roku sa totiž žiaden z nich neodvolal.

Telefónica Slovakia, Slovak Telekom a Orange Slovensko si tak od 1. júla tohto roku do 31. mája budúceho roku budú môcť za ukončenie hovoru vo svojej sieti účtovať maximálne len 0,0318 eura za minútu.

V súčasnosti je cena stanovená na maximálne 0,0551 eura za minútu. V piatok o tom informoval hovorca TÚ Roman Vavro.

Ide už v poradí o tretie zníženie týchto poplatkov od roku 2009. Dovtedy boli ceny neregulované. Oproti nim sú súčasné ceny podľa úradu nižšie približne o 45 %. TÚ chcel pritom pôvodne stanoviť vyššiu maximálnu cenu za prepojenie vo výške 0,0367 eura za minútu.

Vychádzal pri tom z priemerných prepojovacích poplatkov v členských štátoch EÚ k júlu 2011. Na základe výsledkov nadnárodných konzultácií však TÚ pri rozhodovaní napokon vychádzal z aktualizovaných údajov k decembru 2011, čím maximálna výška prepojovacieho poplatku klesla na 0,0318 eura za minútu.

Model výpočtu sa však nepáčil firmám Slovak Telekom a Orange, ktoré ho počas konania napadli. Úrad však ich námietky odmietol.

Od začiatku marca tohto roku sa pritom znížili aj prepojovacie poplatky v pevnej sieti. Maximálna cena za službu ukončovania volania pre prepojenie na miestnej úrovni sa znížila na 0,0050 eura za minútu a cez jeden tranzit na 0,0072 eura za minútu.

Doterajšie neregulované ceny boli na úrovni 0,0077 eura za minútu resp. 0,0115 eura za minútu. „Mobilným operátorom v tomto roku výrazne klesli aj ďalšie náklady – opakované úhrady, ktoré platia TÚ za právo používať frekvencie,“ uviedol Vavro. Poplatky za správu frekvencií klesli v priemere o 70 %.