Moody’s hrozí zhoršením ratingu veľkým globálnym bankám

16.2.2012

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Moody’s vo štvrtok pohrozila zhoršením hodnotenia úverovej dôveryhodnosti 17 veľkých medzinárodných bánk.

Zdôvodnila to zhoršenými podmienkami financovania, sprísneným regulačným prostredím, ako aj sťaženými podmienkami na trhu.

Moody‘s preveruje s možnosťou zníženia dlhodobé úverové ratingy Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Royal Bank of Canada. V Európe sa ratingová agentúra zamerala na spoločnosti Barclays, BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, HSBC, Royal Bank of Scotland, Societe Generale, Credit Suisse a UBS.

Na zozname preverovaných finančných inštitúcií sú ďalej spoločnosti Macquarie a Nomura. „Firmy na kapitálových trhoch čelia stupňujúcim sa výzvam, akými sú náročnejšie podmienky financovania, zhoršená dostupnosť úverov, zvýšená regulačná záťaž a náročnejšie prevádzkové podmienky,“ uviedla agentúra vo vyhlásení.

Ratingová agentúra Moody’s predtým vo štvrtok oznámila, že začína preverovať úverové ratingy 114 finančných inštitúcií v 16 európskych krajinách. Zdôvodnila to dopadmi dlhovej krízy v regióne a zhoršujúcou sa úverovou dôveryhodnosťou európskych vlád.

Moody’s začala revíziu

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s začala v stredu proces revízie ratingov 114 finančných inštitúcií v 16 európskych štátoch.

Ako dôvod tohto kroku agentúra uviedla dopady dlhovej krízy v eurozóne na bankový sektor a zhoršujúca sa dôveryhodnosť vlád regiónu. Týka sa to finančných ústavov v Rakúsku (8), Belgicku (1), Dánsku (8), Fínsku (1), Francúzsku (10), Nemecku (7), Taliansku (24), Luxembursku (1), Holandsku (6), Nórsku (1), Portugalsku (6), Slovinsku (4), Španielsku (21), Švédsku (5), Švajčiarsku (2) a vo Veľkej Británii (9).

Znížené ratingy ôsmich krajín

Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s 13. februára zhoršila výhľad a ratingy ôsmich krajín eurozóny a Veľkej Británie. Agentúra poukázala na zvýšené makroekonomické a finančné riziká vyplývajúce z dlhovej krízy v eurozóne, ktoré môžu viesť k prehĺbeniu špecifických problémov dotknutých krajín.

Ratingy Francúzska, Rakúska a Veľkej Británie agentúra potvrdila na stupni Aaa a pridelila im negatívny výhľad. Ratingy Talianska a Malty agentúra znížila na úroveň A3 zo stupňa A2, Portugalska na Ba3 z Ba2, Slovinska na A2 z A1 a Španielska na A3 z A1. Výhľad ratingov týchto krajín agentúra zmenila na negatívny zo stabilného.