Moody’s zlepšila výhľad ratingu Portugalska na stabilný

10.11.2013

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service potvrdila rating záväzkov Portugalska na stupni Ba3 a zároveň ratingu zlepšila výhľad na stabilný z negatívneho.

Svoje rozhodnutie agentúra odôvodňuje zlepšujúcim sa trendom fiškálnej pozície Portugalska a záväzkom vlády ku konsolidácii rozpočtu.

Moody’s očakáva, že pomer dlhu krajiny dosiahne úroveň blízko 129 % hrubého domáceho produktu (HDP) a potom od roku 2014 začne klesať. Pozitívne tiež vníma stabilizáciu ekonomiky, rast exportu a pokles nezamestnanosti z rekordných maxím.

Štrukturálne reformy, ktoré portugalskí vládni predstavitelia uskutočnili v kontexte úverového programu od zahraničných veriteľov, tiež podľa agentúry podporia rast ekonomiky krajiny v strednodobom horizonte.

Vláda nedávno predstavila rozpočet na budúci rok, v ktorom počíta s poklesom rozpočtového deficitu centrálnej vlády na 4 % HDP, čo je v súlade so záväzkami v rámci mimoriadnej pomoci. Moody’s tiež poukazuje na známky stabilizácie portugalskej ekonomiky, ktorá sa nachádzala v recesii takmer tri roky. V roku 2014 podľa agentúry vykáže mierny ale pozitívny rast HDP na úrovni 0,7 %.

MMF uvoľní Portugalsku ďalšiu tranžu v sume 1,9 mld. eur

Portugalsko plní podmienky záchranného programu, informuje Medzinárodný menový fond (MMF). Vyplatí mu ďalšiu tranžu z pomoci v sume 1,9 mld. eur.

Portugalský premiér tento týždeň vyhlásil, že jeho krajina sa drží plánu dostať sa v súlade s plánom spod úverového programu od EÚ a MMF v celkovej sume 78 mld. eur v júni 2014 a vrátiť sa na dlhopisové trhy.

MMF však tvrdí, že existujú riziká, že Portugalsko nebude schopné vrátiť sa na trhy s dlhovými cennými papiermi a vyzýva tamojšiu vládu, aby pokračovala v politike úspor.

„Pokračujúce plnenie podmienok programu a politická súdržnosť sú preto kritické na posilnenie zotavovania a získanie úplného prístupu na trhy,“ povedal námestník šéfky MMF Nemat Shafik.

Fond tiež vyzýva Lisabon, aby zintenzívnil snahy pri reštrukturalizácii bánk, aby im pomohol zvládnuť vysoký objem dlhov spoločností. Portugalsko sa dostalo z najhoršej recesie od sedemdesiatych rokov, keď ekonomika v druhom kvartáli v porovnaní s prvým vzrástla o 1,1 %. Vláda krajina očakáva, že rast bude ďalej v tomto roku pokračovať.