Moody’s zlepšila výhľad ratingu USA na stabilný

NEW YORK 19. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s Investors Service zlepšila vo štvrtok výhľad ratingu USA z negatívneho na stabilný a zároveň potvrdila krajine rating na stupni AAA.

Ako dôvod uvádza stály ekonomický rast, a to aj napriek nižším vládnym výdavkom. Krok ratingovej agentúry tak zmiernil hrozbu zníženia ratingu najväčšej ekonomiky na svete.

Vývoj dlhu federálnej vlády je podľa Moody’s na dobrej ceste splniť kritériá, ktoré si predtým agentúra stanovila, dokonca aj bez toho, aby Washington podnikol ďalšie rozpočtové škrty.

Ekonomika USA mierne rastie, ale stále sa vyvíja rýchlejším tempom, než niektoré krajiny s ratingom AAA a ukázala stupeň odolnosti k znižovaniu vládnych výdavkov, uvádza Moody’s vo svojom stanovisku.

Vyhliadky pre americký rozpočet sa podľa agentúry v posledných mesiacoch zlepšili, čo zmierňuje tlak na tvorcov hospodárskej politiky uskutočniť viac fiškálnych kompromisov. Potvrdenie ratingu USA podľa analytikov znamená, že mu v najbližších rokoch nehrozí zníženie. „Stále vykazujeme značné deficity, nezhoršujú sa však,“ povedal Guy LeBas zo spoločnosti Janney Montgomery Scott.

V polovici mája parlamentný úrad pre rozpočet uviedol, že deficit federálneho rozpočtu USA sa zmenšuje rýchlejším tempom, než sa očakávalo a prognózuje, že tento fiškálny rok skončí krajina s najmenším schodkom od roku 2008. „Cítime, že v tomto momente máme dostatok informácií o vývoji dlhu, aby sme vyvodili závery dokonca aj bez ďalších potenciálnych krokov vo Washingtone,“ povedal Steven Hess z agentúry Moody’s.

Ďalšia z trojice ratingových agentúr Fitch minulý mesiac potvrdila rating USA na najvyššom stupni, avšak zároveň mu ponechala negatívny výhľad. Pretrvávajúci vysoký dlh podľa nej bez ďalšieho znižovania dlhu vystavuje krajinu šokom. Standard & Poor’s eviduje rating USA na stupni AA+ so stabilným výhľadom. S&P znížila rating krajiny v auguste 2011 v reakcii na zdĺhavé rokovania o dlhovom strope.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...