Moody´s znížila Nokii rating, je v špekulatívnom pásme

15.6.2012

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v piatok zaradila fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia do špekulatívneho pásma.

Zhoršenie ratingu zdôvodnila obavou o finančnú situáciu firmy a slabými predajmi jej telefónov s operačným systémom Windows. Agentúra upozorňuje na reštrukturalizáciu firmy, ktorá vytvára väčšie tlaky na jej tržby a hotovosť, než sa pôvodne očakávalo.

Stratový fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia vo štvrtok oznámil, že plánuje globálne zrušiť ďalších 10 tis. pracovných miest. Toto rušenie miest, ktorého súčasťou bude zatvorenie jediného závodu Nokie vo Fínsku, znamená, že celkový plánovaný počet zrušených miest od roku 2010 stúpol na viac ako 40 tisíc.

Nokia ďalej vo štvrtok uviedla, že do konca roka 2013 bude mať ďalšie reštrukturalizačné náklady v objeme zhruba 1 mld. eur. Hodnota akcií Nokie spadla o viac ako 70 % odvtedy, ako vo februári 2011 oznámila, že sa vzdáva svojho vlastného operačného systému pre smartfóny Symbian a prechádza k doteraz v podstate nevyskúšanému systému Windows Phone od spoločnosti Microsoft.