Moody’s znížila rating Cypru o tri stupne

NEW YORK 11. januára (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Moody’s znížila vo štvrtok rating Cypru o tri stupne a vládu varovala, že ďalšie zníženie nie je vylúčené.

Rating krajiny klesol z B3 na Caa3 s negatívnym výhľadom. Je totiž pravdepodobné, že s ohľadom na kapitálové potreby cyperských bánk ovplyvnených krízou v Grécku sa bude zvyšovať zadlženie krajiny, ktorá čaká na medzinárodnú finančnú pomoc.

Cyprus by mohol mať uzatvorenú dohodu s medzinárodnými veriteľmi niekedy po stretnutí ministrov financií eurozóny, ktoré je naplánované na 21. januára, vyhlásil člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen. „Stále čakáme na výsledky zhodnotenia stavu cyperského bankového sektora, ktoré by mali prísť v polovici januára. Ministri financií o nej potom môžu 21. januára diskutovať,“ povedal Asmussen.

Niektoré európske krajiny však majú obavy z nízkej transparentnosti finančného sektora ostrovného štátu, ktorý je populárnym daňovým rajom pre bohatých Rusov. Dojednanie podmienok finančnej pomoci preto môže istý čas trvať, vyhlásila v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Aj po sfinalizovaní dohody o pomoci sa pritom zaťaženie rozpočtu asi zásadne nezmení, už len pre „obrovský objem“ financií, ktoré banky potrebujú, dodala Moody’s. Cyprus bol v júni 2012 štvrtým európskym štátom, ktorý požiadal o medzinárodnú finančnú pomoc, keďže jeho banky tvrdo zasiahlo odpísanie gréckeho dlhu schválené EÚ. Finančná pomoc by mohla dosiahnuť výšku až 17 mld. eur, čo je na úrovni ročného HDP celej krajiny. Agentúra Standard & Poor’s udržiava rating Cypru na úrovni CCC, Fitch na hodnote BB-, obe s negatívnym výhľadom.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...