Moody´s znížila rating Európskeho mechanizmu pre stabilitu

2.12.2012

BRUSEL 2. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s znížila dlhodobý emisný rating Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) a Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) na stupeň Aa1 z úrovne AAA.

Ratingom ponechala negatívny výhľad. Krátkodobé ratingy európskych stabilizačných fondov ponechala agentúra nezmenené na úrovni Prime-1.

K tomuto kroku tak pristúpila po tom, ako v novembri znížila rating Francúzska.

Ako dôvod pritom uvádza vysokú koreláciu v oblasti úverového rizika medzi záchrannými fondmi a ich najväčšími finančnými prispievateľmi. Moody’s skoršie v novembri zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Francúzska z najvyššej úrovne Aaa o jeden stupeň na Aa1. Odôvodnila to neistým fiškálnym výhľadom a zhoršujúcim sa stavom ekonomiky.

Zástupcovia EFSF a ESM s rozhodnutím agentúry nesúhlasia.

„Nesúhlasíme s prístupom ratingovej agentúry, ktoré neberie dostatočne na vedome výnimočne silný inštitucionálny rámec ESM, politické záväzky a kapitálovú štruktúru,“ povedal šéf ESM a tiež najvyšší predstaviteľ EFSF Klaus Regling.

Spoločná európska mena v neskorom piatkovom obchodovaní v reakcii na krok agentúry Moody’s zmazala väčšiu časť ziskov voči americkému doláru.