Moody’s znížila ratingy 13 talianskych bánk

17.7.2012

MILÁNO 17. júla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s v pondelok znížila o jeden až dva stupne hodnotenie úverovej dôveryhodnosti 13 talianskych bánk. K tomuto kroku pristúpila iba niekoľko dní po tom, čo znížila rating talianskeho štátu.

Zhoršenie hodnotenia dlhodobých úverových ratingov Talianska zvyšuje riziko, že štát nedokáže podporiť banky, ktoré by čelili problémom s financovaním, uviedla agentúra v zdôvodnení svojho rozhodnutia.

V prípade banky UniCredit agentúra Moody’s poukázala na jej silnú závislosť na domácom trhu a dlhodobý úverový rating spoločnosti znížila o dva stupne z A3 na Baa2. Rovnako o dva stupne na úroveň Baa2 agentúra znížila aj rating banky Intesa Sanpaolo.

Výhľad ratingov talianskych bánk je negatívny

Agentúra Moody’s minulý týždeň vo štvrtok zhoršila dlhodobý úverový rating Talianska zo stupňa A3 na úroveň Baa2 s negatívnym výhľadom. Rozhodnutie zdôvodnila obavami z ďalšieho rastu nákladov na obsluhu verejného dlhu a rizikom, že krajina môže pre nedostatok dôvery stratiť prístup na finančné trhy.

Agentúra Moody’s v pondelok zhoršila aj hodnotenie viacerých firiem v talianskom energetickom sektore. Ratingy koncernu Enel ponechala bez zmeny, pričom konštatovala, že zmena Talianska nemá dopad na ich úverovú spoľahlivosť.

Týka sa to aj Slovenska

Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom. Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári.

UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka.

Členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete, je aj slovenská VÚB. Do obchodného registra bola VÚB zapísaná v roku 1992. Jednu pobočku má VÚB banka aj v Českej republike.

Enel je najväčšou talianskou energetickou skupinou a podľa inštalovanej kapacity druhou najväčšou európskou elektrárenskou firmou, s ktorej akciami sa obchoduje na burze. Od apríla 2006 je Enel 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární.