Most-Híd zvažuje napadnutie rozpočtu na ústavnom súde

15.10.2013

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Ak poslanci Národnej rady SR schvália návrh rozpočtu pre roky 2014 až 2016, poslanci opozičnej strany Most-Híd ho napadnú na Ústavnom súde SR.

Nepáči sa im, že vláda Roberta Fica sľúbila zamestnancom vo verejnej správe zvýšenie platov, no na druhej strane chce od samospráv, aby šetrili. Práve samosprávy totiž budú musieť zo svojich rozpočtov tieto zvýšené mzdy uhradiť.

„Považujeme to za porušenie ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a ak bude tento rozpočet schválený, podáme podnet na ústavný súd,“ vyhlásil na utorkovom tlačovom brífingu poslanec strany Most-Híd Andrej Hrnčiar.

Od zavedenia decentralizácie podľa neho obciam pribudlo viac ako 4 500 kompetencií. „Len za rok 2012 im pribudlo 110 kompetencií, na ktoré im vláda nedáva peniaze,“ doplnil Hrnčiar. „Vláda vedie našu krajinu smerom k centralizácii moci, táto cesta je však cestou do pekla. Úradníci v Bratislave budú rozhodovať a zasahovať do samospráv,“ povedal.

Podľa opozičných poslancov vláda prikazuje samosprávam šetriť, no sama míňa čoraz viac. Kým výdavky miest a obcí od prepuknutia krízy v roku 2008 vzrástli o 5,4 %, výdavky štátu stúpli až o 41 %. Hrnčiar ďalej uviedol, že ak by mali zvýšené výdavky pokryť obce, museli by enormne zvýšiť dane z nehnuteľností. „Zasiahne to hlavne dôchodcov a sociálne odkázaných, ktorým vláda sľubovala istoty,“ doplnil. „Návrh rozpočtu usvedčuje Smer, že klamal o istotách pre občanov,“ vyhlásil predseda strany Béla Bugár. Opozičným poslancom sa tiež nepáči, že vláda nezohľadnila požiadavku, aby sa obciam opätovne zvýšil percentuálny výnos dane z príjmov fyzických osôb na 70,3 %.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí