Motoristov potešili nižšie ceny benzínu a nafty

19.10.2012

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Od piatku zlacnejú benzíny na čerpacích staniciach v priemere o 1,5 centu za liter, klesnú aj ceny nafty a to o 1 cent za liter.

Informoval o tom Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk. Nižšie ceny benzínov a nafty na Slovensku spôsobil pokles cien pohonných látok na svetových trhoch, ktorý začal koncom minulého týždňa.

Za natural 95-oktánový benzín zaplatia spotrebitelia približne 1,577 eura za liter, čo je o tri centy za liter menej ako v septembri, kedy boli ceny pohonných látok historicky najvyššie. Nafta zlacnie na 1,470 eura za liter, čo je v porovnaní s historickými maximami o 2,5 centu za liter menej.

„Tankovať budeme lacnejšie, lebo na burze v Rotterdame výrazne klesli ceny pohonných látok. Od piatku minulého týždňa benzíny zlacneli takmer o 5 centov za liter, nafta približne o 2 centy za liter,“ uviedol Novotný. Ako pokračoval, priestor na pokles cien pohonných látok na Slovensku bude aj naďalej.

Benzíny by mohli budúci týždeň zlacnieť o 4 až 6 centov za liter a nafta o 1 cent za liter. Podmienkou pre ďalší pokles cien benzínov a nafty na Slovensku bude to, aby ceny nezačali rásť na burze v Rotterdame, nakoľko tá je rozhodujúca pre vývoj cien pohonných látok vo väčšine európskych krajín.

„Aktuálny pokles cien je druhý v poradí. Pred tromi týždňami pohonné látky zlacneli v priemere o 1,5 centu za liter. V porovnaní so začiatkom roku budú benzíny po zlacnení drahšie v priemere o 12,5 centu za liter, nafta asi o 8 centov za liter,“ zakončil Novotný.