Múku a cestoviny bude štát rozdávať aj naďalej

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Program potravinovej pomoci, v rámci ktorého štát rozdáva múku a cestoviny najodkázanejším osobám, bude podľa ministerstva pôdohospodárstva pokračovať aj v druhom štvrťroku 2012.

Koncom februára tohto roku totiž podľa hovorcu rezortu Juraja Kadáša skončila len prvá fáza programu potravinovej pomoci, počas ktorej štát naskladnil potraviny do priestorov charitatívnych organizácii. „Fyzická distribúcia potravín občanom nebola ešte ukončená,“ vysvetlil Kadáš. Doteraz pritom získalo múku a cestoviny podľa jeho slov viac ako 350-tisíc ľudí. Celkovo je oprávnených dostať potravinovú pomoc takmer pol milióna ľudí, pričom spolu plánuje štát rozdať 20-tisíc ton potravín.

Za najväčší problém programu potravinovej pomoci označil rezort pôdohospodárstva nedostatok finančných prostriedkov na strane charitatívnych organizácií. Tie síce majú na starosti konečnú distribúciu múky a cestovín najodkázanejším osobám, no ministerstvo im môže preplácať len už vynaložené náklady. „Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) môže v zmysle platnej legislatívy EÚ refundovať charitatívnym organizáciám len skutočne vynaložené administratívne a dopravné náklady na tonu rozdaných potravín v určenej výške,“ uviedol Kadáš. To je zároveň podľa jeho slov dôvod, prečo v niektorých prípadoch prúdila potravinová pomoc k občanom pomalšie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...