Mzdy na Slovensku rástli najviac v predaji a oprave áut

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Priemerná nominálna mesačná mzda v predaji a oprave motorových vozidiel dosiahla v marci tohto roka 781 eur a v porovnaní s vlaňajškom tak vzrástla o 3,9 %.

Druhý najrýchlejší nárast nominálnej priemernej mzdy vykázal podľa údajov Štatistického úradu SR priemysel, a to o 3,7 % na 869 eur.

Vo vybraných trhových službách priemerná mzda vzrástla o 2,7 % a dosiahla 824 eur. Nárast nominálnej priemernej mzdy zaznamenali štatistici aj v ostatných sledovaných sektoroch, pričom len vo veľkoobchode sa nezmenila a zotrvala na úrovni 772 eur.

Priemerná reálna mesačná mzda, teda mzda po zohľadnení inflácie, v marci medziročne vzrástla v predaji a oprave motorových vozidiel o 2 %, v priemysle o 1,8 % a vo vybraných trhových službách o 0,8 %.

V doprave a skladovaní vzrástla o 0,6 %, v ubytovaní o 0,4 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev stúpla o 0,3 %. Na druhej strane sa podľa údajov štatistického úradu znížila vo veľkoobchode o 1,9 %, v stavebníctve o 1,6 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 0,8 %.

V priemere za prvý štvrťrok tohto roka sa v porovnaní s vlaňajškom priemerná mzda zvýšila v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,5 %, pričom dosiahla 768 eur. Vo vybraných trhových službách stúpla o 3,7 % na 824 eur a v priemysle vzrástla o 2,8 % na 837 eur.

Na druhej strane pokles priemernej mzdy zaznamenali štatistici v informačných a komunikačných činnostiach o 3,3 % na 1 704 eur a v doprave a skladovaní o 1,2 % na 712 eur. Reálna mesačná mzda v priemere za prvé tri mesiace vzrástla medziročne najvýraznejšie v predaji a oprave motorových vozidiel, a to o 2,3 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...