Na čele Slovenskej správy ciest zostáva Roman Žembera

13.8.2012

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Generálnym riaditeľom Slovenskej správy ciest zostane Roman Žembera, ktorý bol do funkcie vymenovaný dočasne v máji.

Ako jediný prihlásený uchádzač podľa ministerstva dopravy splnil požadované predpoklady pre účasť vo výberovom konaní na post šéfa rozpočtovej organizácie spravujúcej cesty prvej triedy.

„Všetky stanovené kritériá a požiadavky na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa splnil Roman Žembera,“ informoval v pondelok agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Na základe výsledkov konkurzu, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 9. augusta, minister dopravy Ján Počiatek vymenuje Žemberu za generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest. Tento post zastával už v čase prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010.

Výberové konania nie sú formalitou

Výberové konania sa uskutočňujú priebežne v lehote do šiestich mesiacov od dočasného poverenia výkonom funkcie na čele spoločnosti.

„Výberové konania nie sú formalitou. Všetci účastníci, ktorí sa zúčastňujú výberového konania, majú rovnakú možnosť prezentovať svoje schopnosti a odborné znalosti. O výsledku výberového konania rozhoduje nezávislá výberová komisia,“ uviedol Kóňa.

Obsadenie voľného miesta vedúceho zamestnanca bez výberového konania je podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme možné najdlhšie na šesť mesiacov.

Ministerstvo dopravy ešte 7. augusta vyhlásilo výberové konanie na štyroch z piatich členov Správnej rady Železníc Slovenskej republiky. Šéf rezortu ich totiž odvolal, pričom záujemcovia o obsadenie uvoľnených postov sa môžu prihlásiť do 14. augusta.

Železnice, diaľnice aj pošta

Ministerstvo po výmene vedení pripravuje výberové konania aj na členov štatutárnych orgánov v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s., Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s., Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. a Slovenskej pošte, a.s. Presné termíny uskutočnenia konkurzov určí v najbližších dňoch.

Výberové konanie na generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), ktoré ministerstvo vyhlásilo ešte začiatkom júna, je momentálne v štádiu prípravy a nie je ešte známy jeho presný termín.

Do tohto konkurzu sa podľa rezortu prihlásili dvaja uchádzači a obaja splnili podmienky pre účasť. Funkciu generálnej riaditeľky SACR od mája dočasne vykonáva Marta Kučerová.

Dozor je určený vládou

Nová dozorná rada ZSSK bude podľa rezortu vymenovaná od 15. augusta. Členovia dozorných rád podľa zákona a uznesenia vlády neprechádzajú výberovým konaním. Menuje a odvoláva ich valné zhromaždenie prostredníctvom jediného akcionára, ministerstva dopravy a rozhodnutia podpisuje minister.

„Keďže hlavnou úlohou dozorných rád je kontrola manažmentu, je veľmi dôležité, aby členovia týchto dozorných rád mali dôveru akcionára, v tomto prípade ministerstva dopravy zastúpeného ministrom,“ dodal Kóňa.

Podľa ministerstva je dôležité, aby v rezorte pôsobili ľudia, na ktorých sa môže minister dopravy spoľahnúť. Nesie totiž politickú zodpovednosť za chod aj výsledky ministerstva.

Zmenám nie je koniec

„Veríme, že personálna politika ministerstva dopravy v posledných mesiacoch jasne ukázala, že nejde len o výmenu manažérov kvôli politickým zmenám vo vládnom kabinete. Tam, kde boli zmeny nevyhnutné, sme zmeny urobili, ak to bude nevyhnutné inde, tiež ich urobíme,“ zdôvodnil Kóňa ďalšie chystané zmeny v spoločnostiach v pôsobnosti rezortu dopravy.

Pripomenul príklady bývalých šéfov ZSSK a Slovenskej pošty Pavla Kravca a Marcely Hrdej. Tí sa podľa ministerstva preslávili najmä svojimi platinovými padákmi a nie manažérskymi výkonmi.

„Na druhej strane, množstvo riadiacich pracovníkov, ktorí boli odborníkmi, vo svojich funkciách ostalo, a ak budú svoju prácu vykonávať kvalitne, nie je dôvod na tom nič meniť,“ uzavrel Kóňa.

Ministerstvo nechce v tejto chvíli špekulovať o ďalších možných zmenách. Ak usúdi, že je potrebné ich vykonať, tak to urobí a bude informovať o tom verejnosť.