Na Cypre otvoria banky, ostrov počíta s panikou

NIKÓZIA 28. marca (WEBNOVINY) – Cyperská centrálna banka zaviedla prísne opatrenia na kontrolu pohybu kapitálu, ktorými sa budú musieť riadiť všetky banky na ostrove.

Tie svoje pobočky po takmer dvoch týždňoch otvoria vo štvrtok, predpokladá sa pritom, že mnohí obyvatelia ostrova sa budú snažiť v panike dostať k svojim peniazom.

Striktné pravidlá pohybu peňazí cyperské ministerstvo financií predstavilo v stredu. Výbery hotovosti štát od štvrtka obmedzí na maximálne 300 eur denne, zakázané bude preplácanie šekov a firmy budú smieť prevádzať financie do zahraničia iba vtedy, ak dokážu, že platia za dovážaný tovar alebo služby.

Centrálna banka bude sledovať všetky obchodné transakcie presahujúce hodnotu 5000 eur a individuálne preverovať prevody vo výške 200-tisíc eur a viac. Ľudia budú môcť z krajiny vyviezť maximálne 3000 eur v hotovosti. Opatrenia majú zabrániť odlivu financií z ostrova, čo by mohlo hlbšie poškodiť ekonomiku krajiny.

Aby krajina dostala finančnú injekciu od Trojky, zdaní 40 percent z vkladov nad 100-tisíc eur v Bank of Cyprus. Vklady v Cyperskej ľudovej banke (Laiki), druhého najväčšieho finančného domu na ostrove, budú prevedené pod Bank of Cyprus. Z tých, ktoré budú nad 100-tisíc eur, škrtnú 80 percent.

Keďže dohoda s medzinárodnými veriteľmi o finančnej záchrane Cypru zahŕňa aj určité straty hodnoty bankových vkladov, predpokladá sa, že sporitelia po štvrtkovom otvorení bánk podľahnú panike a budú sa zúfalo snažiť vybrať svoje peniaze.

Štátne úrady na Cypre trvajú na tom, že prísne kontrolné opatrenia budú len veľmi krátkodobé. „Zmysluplnosť opatrení budeme preverovať každodenne a ak uvidíme možnosť ich zmierniť, urobíme to,“ vyhlásil v stredu šéf interného auditu cyperskej centrálnej banky Yiangos Demetriou.

Odborníci sú však skeptickí, pretože podľa nich bude ťažké opatrenia zrušiť, pokiaľ hospodárska kríza na ostrove bude pretrvávať. „Toto v žiadnom prípade nepotrvá len sedem dní. Tieto opatrenia budú permanentné až kým sa hospodárstvo neozdraví,“ reagoval generálny tajomník medzinárodnej bankovej asociácie IBOS Bob Lyddon.

Zavedenie kontroly pohybu kapitálu tiež podľa niektorých ekonómov vytvára hrozbu vzniku druhotriedneho „cyperského eura“, keďže prostriedky zablokované na ostrove budú mať nižšiu hodnotu ako tie, ktoré je možné bežne míňať v zahraničí.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...