Na programe G8 budú dane, obchod aj transparentnosť

2.1.2013

LONDÝN 2. januára (WEBNOVINY) – Vzájomný obchod, dodržiavanie daňových predpisov a podpora väčšej transparentnosti budú hlavnými bodmi nasledujúceho stretnutia skupiny G8.

Informovala o tom Veľká Británia, ktorá na Nový rok prebrala rotujúce predsedníctvo združenia najvýznamnejších svetových ekonomík a bude hostiteľskou krajinou júnového summitu.

Ostatných sedem členov zoskupenia – USA, Francúzsko, Rusko, Taliansko, Japonsko, Kanada a Nemecko – by sa malo pripojiť k Veľkej Británii v snahe „naštartovať ekonomiky a podporovať prosperitu“, povedal britský premiér David Cameron.

„V srdci môjho programu pre summit sú tri otázky – posun v obchode, zabezpečenie dodržiavania daňových predpisov a podpora väčšej transparentnosti,“ informoval Cameron v liste ostatným lídrom krajín G8. V oblasti obchodu sú podľa Camerona na stole dohody medzi Európskou úniou a Kanadou, Japonskom a USA. Očakávajú sa tiež snahy o zaplátanie dier v medzinárodných daňových predpisoch a posilnenie globálnych daňových štandardov. Cameron tiež dúfa, že sa podarí zvýšiť transparentnosť a sledovateľnosť využívania finančnej pomoci.

Krajiny G8 tvoria dokopy približne polovicu výkonu svetovej ekonomiky a mali by teda byť schopné dosiahnuť ambiciózne ciele, tvrdí britský premiér. Experti však začínajú spochybňovať relevantnosť skupiny, ktorá nezahŕňa prudko rastúce mocnosti ako sú Čína, Brazília alebo India. Júnový summit krajín G8 sa bude konať pravdepodobne v meste Lough Erne v Severnom Írsku.