Na ropu bohatý Katar chce postaviť solárnu elektráreň

3.12.2012

DOHA 3. decembra (WEBNOVINY) – V snahe zvýšiť produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov vyhlási významná ropná krajina Katar tender na solárnu elektráreň s výkonom 1 800 megawattov (MW) v celkovej hodnote 10 – 20 mld. USD.

„Potrebujeme diverzifikovať náš energetický mix,“ povedal Fahad bin Mohamed al-Atíja, predseda katarskej komisie, ktorá pripravovala práve prebiehajúcu konferenciu o zmene klímy v Dohe.

Elektráreň by mala dodávať energiu fabrikám na odsoľovanie morskej vody, ktoré momentálne poháňajú fosílne palivá, a jej dokončenie sa očakáva v roku 2018. Obnoviteľné zdroje potom budú v katarskom energetickom mixe zastúpené 16 percentami, zatiaľ čo teraz žiadne obnoviteľné zdroje nemá.

Katar je celosvetovo najväčším vývozcom skvapalneného zemného plynu (LPG) a zároveň produkuje najväčšie množstvo skleníkových plynov na obyvateľa na svete. Krajina si už dlhšie uvedomuje globálny posun k záujmu o energiu z obnoviteľných zdrojov a má obavy, že to ovplyvní dopyt po rope a plyne od producentov združených v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Doha environmentalistov sklamala, keďže na summite zatiaľ neudala žiadny cieľ zníženia emisií skleníkových plynov s argumentom, že ich vývoz LPG iným krajinám umožňuje odkloniť sa od menej ekologickej ropy.

(1 EUR = 1,2986 USD)