Na Slovensko možno príde významný kórejský investor

26.11.2013

BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – Na Slovensko možno príde ďalší významný investor z Južnej Kórey. “V tejto chvíli nemôžem byť konkrétny, ale črtá sa investícia, ktorá by mohla byť prínosom pre Slovensko,“ povedal po rokovaní s kórejskými spoločnosťami minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Slovenský minister na svojej pracovnej návšteve v Južnej Kórei absolvoval aj rokovania s už etablovanými investormi na Slovensku, spoločnosťami Samsung a Kia. S viceprezidentom Samsung Electronics Homoon Kangom diskutoval o možnostiach ďalšej spolupráce najmä v oblasti inovácii, vedy a výskumu.

“Samsung je vo svete symbolom pre inovácie. Preto sme pripravení na spoluprácu aj v tejto oblasti,“ uviedol Malatinský. Homoon Kang vyjadril podľa neho veľkú spokojnosť s investíciou na Slovensku a zároveň vyjadril ochotu rokovať o ďalšej možnej spolupráci.

Užšia spolupráca na medzinárodnej úrovni

Viceprezident kórejskej automobilky Kia Hyun-geun Lee na rokovaní s ministrom Malatinským naznačil aj možnosti užšej spolupráce s českým závodom Hyundai. “Jednou z hlavných tém s investormi bolo riešenie možnosti zapojenia slovenských firiem do portfólia dodávateľov a subdodávateľov v rámci výroby. Cieľom mojich rokovaní je, aby sa zvážila aj takáto možnosť a otvorili sa príležitosti pre podporu malých a stredných podnikateľov na Slovensku. Môžem vyjadriť presvedčenie, že táto myšlienka a možnosti boli prijaté zo strany vrcholových predstaviteľov,“ povedal Malatinský.

Kórejská spoločnosť Samsung Electronics má na Slovensku v Galante najväčší závod na výrobu LED televízorov v Európe. Firma na Slovensku vytvára so svojimi dodávateľmi takmer 10 tisíc pracovných miest a je lídrom elektrotechnického priemyslu na Slovensku.

Nové plány a pracovné miesta

V súčasnosti je jej produkcia na Slovensku zameraná na výrobu najmodernejších LED televízorov. Od augusta tohto roka spoločnosť vyrába prémiové modely UHD s 85-palcovou uhlopriečkou a 4-násobným HD rozlíšením, ale aj OLED televízory so zakriveným displejom pre dokonalejší obraz. Celkovo za desať rokov vyrobila spoločnosť Samsung Electronics Slovakia 60 miliónov produktov a preinvestovala viac než 400 miliónov eur.

Výrobný závod spoločnosti Kia pri Žiline zamestnáva približne 3 800 ľudí a v regióne patrí medzi najväčších zamestnávateľov. V minulom roku vyrobil 292 050 automobilov a 464 467 motorov, čo predstavovalo rekordnú produkciu. Závod v rámci trojzmennej prevádzky dosiahol rekordnú produkciu vďaka spusteniu sériovej výroby nových modelov Kia cee’d a Sportswagon. Firma produkuje aj SUV Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Vedenie spoločnosti očakáva, že vďaka využitiu plnej výrobnej kapacity v tomto roku po prvýkrát na Slovensku vyrobí viac ako 300 000 automobilov.