Na Slovensko tečie menej plynu, jeho cena stúpa

6.2.2012

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – V dôsledku mimoriadne chladného počasia a krátených dodávok plynu z Ruska do Európy prišlo k významnému nárastu spotovej ceny plynu.

V porovnaní s cenou z piatku narástla za týždeň nákupná cena plynu na NCG o takmer 50 %. Likvidita spotového trhu sa znížila, čo znamená, že na obchodnom mieste je k dispozícii menej plynu, ako je štandardný dopyt, čo vedie k prudkému nárastu cien.

Podľa SPP je zrejmé, ako by reagoval trh v prípade ešte vyššieho nárastu požiadaviek na dodávky plynu zo spotového trhu, z tohto dôvodu by bolo zabezpečovanie dodávok plynu pre viac ako 1,3 milióna zákazníkov veľkým rizikom.

„Napriek dočasnému kráteniu dodávok z Ruska v rámci nášho dlhodobého kontraktu na nákup plynu so spoločnosťou Gazprom Export, ktoré sme v plnom rozsahu schopní pokryť z našich zásob v podzemných zásobníkoch, je dlhodobý kontrakt stále zárukou bezpečnosti stabilných a spoľahlivých dodávok zemného plynu pre zákazníkov SPP, vrátane viac ako 1,3 milióna domácností. Bezpečnosť dodávok je pre nás hlavná priorita,“ zdôraznil predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski.

Dodávky plynu do EÚ sa zlepšili

Dodávky zemného plynu z Ruska do Európskej únie sa cez víkend zlepšili, ale úplne sa nevrátili na predchádzajúcu úroveň. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK). „Cez víkend sa to zlepšilo. Sme v úzkom kontakte s členskými krajinami,“ povedala na pravidelnej tlačovej konferencii hovorkyňa Európskej únie pre energetiku Marlene Holznerová.

Uviedla, že dodávky na Slovensko, do Bulharska, Rakúska, Maďarska, Poľska a Grécka sú teraz na normálnej úrovni. Dodávky do Rumunska, Nemecka a Talianska sa síce zvýšili, ale ešte sa úplne neobnovili.EK tvrdí, že vzhľadom na zhoršenie dodávok nejde o krízu, keďže jednotlivé krajiny môžu uspokojovať spoje potreby využívaním zásob a inými opatreniami na trhu. Pokles dodávok ruského plynu evidovalo v posledných dňoch viacero európskych krajín, vrátane Slovenska.

Finančný riaditeľ Gazpromu Andrej Kruglov v sobotu uviedol, že dodávky plynu do Európy počas niekoľkých dní klesli aj o 10 %.

Obmedzenie dodávok plynu

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) zaznamenal podľa pondelňajších informácií obmedzenie dodávok plynu z Ruska na úrovni približne 22 %.

Situácia sa tak postupne zlepšuje. Spoločnosť opätovne upozorňuje, že je schopná zabezpečiť pre svojich odberateľov, pre domácnosti, malých podnikateľov aj veľkých priemyselných zákazníkov, dodávky zemného plynu bez obmedzení. „SPP v súčasnosti nahrádza obmedzenie dodávok zemného plynu z Ruska zvýšeným čerpaním plynu z podzemných zásobníkov na území Slovenskej republiky,“ informuje spoločnosť.

Nedeľňajšia priemerná teplota na Slovensku bola -12,17 stupňov Celzia. Denná spotreba plynu bola o približne 6 miliónov metrov kubických vyššia ako v priemerný februárový deň. Pre zákazníkov zo segmentu domácností musela spoločnosť vyťažiť zo zásobníkov približne 7 miliónov metrov kubických plynu, čo predstavuje viac ako 50 % z nedeľňajšej spotreby tohto segmentu. To podľa SPP potvrdzuje fakt, že skladovanie plynu v zásobníkoch je pre zabezpečenie veľkého objemu dodávok plynu pre domácnosti v zimnom období kľúčové.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. je nadnárodná energetická spoločnosť. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).