Na Slovensku bude po prvýkrát medzinárodný Deň bez dlhov

15.11.2013

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku bude v piatok 15. novembra po prvýkrát medzinárodná akcia Deň bez dlhov.

Ide o vzdelávaciu akciu, ktorá ponúkne verejnosti bezplatné konzultácie a zároveň v rámci nej spustia informačnú linku či nové webové stránky vrátane kalkulačky domáceho rozpočtu, agentúru SITA o tom informovala Alexandra Kostřicová zo spoločnosti Virklis – The wings agency.

Jedným z cieľov je podľa jej slov zoznámenie slovenskej verejnosti s moderným trendom tzv. ľudského prístupu k dlžníkom, ktorý je založený na splácaní dlhov podľa aktuálnych finančných možností dlžníka.

Horúca linka

Záujemcom bude v piatok k dispozícii horúca linka, na ktorej sa bude dať bezplatne anonymne klásť otázky týkajúce sa dlhov a spôsobov, ako ich riešiť. Volať bude možné v piatok od 8:00 do 18:00 na číslo 0800 232 123.

Spotrebitelia môžu tiež navštíviť stránku www.nasedlhy.sk, na ktorej nájdu veľa užitočných rád, ako si lepšie poradiť s dlhmi, slovníček pohľadávok či kalkulačku domáceho rozpočtu. Deň bez dlhov prináša rady, ako sa môže jednotlivec či rodina vyrovnať s ťažkou finančnou situáciou.

„Pomôže tiež predísť situácii, keď sa dlhy končia súdom alebo exekúciou. Zároveň ukáže výhody včasnej komunikácie s veriteľmi a tiež práva dlžníka,“ uviedol organizátor Dňa bez dlhov Krzysztof Rózycki. Dodal, že chcú verejnosti ukázať, že aj správca pohľadávok môže uplatňovať ľudský prístup ku komunikácii, podať dlžníkom pomocnú ruku a zachovať ich dôstojnosť a nie ich takmer zlikvidovať.

Počet zadlžených rastie

Snahou organizátorov je teda vyhnúť sa zvyšovaniu dlžnej sumy o odmeny advokátom a exekútorom a umožniť splácanie dlhov podľa aktuálnych finančných možností. „Chceme zmapovať poznatky ľudí o tom, ako hospodáriť so svojimi financiami a ako spravovať rozpočet,“ doplnil pre agentúru SITA. Deň bez dlhov bude v piatok 15. novembra tiež v Česku a 17. novembra v Poľsku a Rumunsku.

„Akcia tohto druhu nemá na území Slovenska doteraz obdobu,“ poznamenala Alexandra Kostřicová. Takisto upozorní verejnosť na komplikácie, ktoré môžu nastať, ak sa osobné dlhy vymknú spod kontroly. Ľuďom chce tiež podľa nej pripomenúť ich finančné záväzky a motivovať ich, aby kontaktovali veriteľov, ktorými sú napríklad banka či správca pohľadávok. Ide o to, aby sa s nimi dohodli na spôsobe splácania svojich dlhov.

Deň bez dlhov je deň, ktorý pripomína, aby sa ľudia sústredili práve na svoju finančnú situáciu, postavili sa k nej čelom, a aj keď nie je úplne priaznivá, dokázali zvládnuť všetky svoje záväzky. „Tento deň má poukázať na rozšírený zlozvyk, ktorým je neetické zvyšovanie dlhov o poplatky pre právnikov a exekútorov, ktoré bývajú pre dlžníka často likvidačné,“ informovala s tým, že takisto upozorní na sociálne a ekonomické dopady rastúceho počtu zadlžených osôb na Slovensku.