Na Slovensku pracuje vyše 120-tisíc dôchodcov

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa evidovala na konci júna tohto roka takmer 120,8 tisíc pracujúcich dôchodcov.

„Vedených ako zamestnancov je 48 574 starobných dôchodcov, na dohodu pracuje 52 773 starobných dôchodcov, ako samostatne zárobkovo činné osoby má Sociálna poisťovňa zapísaných 9 855 dôchodcov a dobrovoľne poistených je 24 dôchodcov,“ informoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Ostatní dôchodcovia majú podľa neho súbeh medzi jednotlivými dôchodkovými poisteniami.

Starobní penzisti môžu podľa hovorcu poisťovne pracovať aj poberať dôchodok.

„Zákon im to umožňuje, na rozdiel od predčasných starobných dôchodcov, ktorí keď pracujú, tak im Sociálna poisťovňa pozastaví výplatu predčasného starobného dôchodku,“ upozornil Višváder. Sociálna poisťovňa z tohto dôvodu za prvý polrok tohto roka pozastavila 581 predčasných starobných dôchodkov. Ako dodáva Višváder, starobní dôchodcovia môžu po ukončení pracovného pomeru požiadať poisťovňu o zvýšenie dôchodku, keďže počas výkonu práce platili poistné na dôchodkové poistenie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...