Na ústavný súd mieria štyri podania z SaS pre vládne zákony

17.10.2013

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a solidarita (SaS) pripravuje štyri podania na Ústavný súd SR, ktorými chce požiadať o preskúmanie, či legislatíva prijatá poslancami za Smer-SD je v súlade s Ústavou SR.

Prvým podaním chce opozičná strana namietať protiústavnosť novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú parlament schválil v júni tohto roka.

„Ide o zmenu, kedy sa retroaktívne zvýšili odvody na zdravotné poistenie z dividend,“ uviedol na brífingu podpredseda strany Jozef Mihál.

Pomoc o hmotnej núdzi

Druhé podanie sa má týkať návrhu novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú má parlament schváliť na októbrovej schôdzi.

„Živnostníci a ich rodiny nebudú pripustení do tohto systému. Ak sa živnostníkovi nebude dariť a bude mať nízke príjmy, nebude mať nárok na dávky v hmotnej núdzi na rozdiel od iných skupín obyvateľstva,“ povedal Mihál.

Ústavný súd SR by mal podľa Mihála preskúmať aj ústavnosť toho, či pri platení odvodov z dohôd nie sú študenti do 18 rokov diskriminovaní.

Opatrenie je protiústavné

„Študenti do 18 rokov platia vyššie odvody na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne ako študenti, ktorí sú 18-roční a starší,“ upozornil exminister práce a sociálnych vecí. Podľa neho ide o diskrimináciu podľa veku.

Štvrté podanie na Ústavný súd SR sa má týkať pripravovaného zavedenia daňových licencií, ktorú budú musieť platiť aj stratové firmy. „Takéto opatrenie je podľa nášho názoru takisto protiústavné,“ dodal Mihál.