Nadpriemerne zarábajú len ľudia v Bratislavskom kraji

19.4.2012

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Vyšší ako celorepublikový priemerný plat s odmenami majú ľudia na Slovensku len v Bratislavskom kraji.

Plat v Bratislavskom kraji na úrovni 1,1 tis. eur je oproti celoslovenskému priemeru vyšší o 23 %. V internetovej populácii je priemerný hrubý mesačný plat s odmenami na Slovensku 900 eur mesačne. Tieto zistenia vyplynuli z údajov prieskumu Platy.sk, ktorý realizuje spoločnosť Profesia.

Z krajov má k priemernej mzde na Slovensku najbližšie mzda v Trnavskom kraji, kde ľudia mesačne zarobia 827 eur. Trnavský kraj je po Bratislavskom kraji druhý najlepšie zarábajúci kraj. Nasleduje Trenčiansky kraj, kde ľudia v priemere zarobia 815 eur mesačne. Najnižšiu mzdu majú ľudia v Prešovskom kraji, kde zarobia v priemere 729 eur, čo je o 19 % menej ako celoslovenský priemer.

Najmenej zarábajú v každom kraji ľudia s najnižším vzdelaním. Ľudia, ktorí nemajú vzdelanie a ukončili len základnú školu, v priemere zarobia v Bratislavskom kraji 630 eur mesačne. Najmenej bez vzdelania zarobia ľudia v Nitrianskom kraji.

„Platy ľudí s najnižším vzdelaním sú si ale v jednotlivých regiónoch veľmi podobné. Človek so základným vzdelaním zarobí v najhoršie platenom v porovnaní s najlepšie plateným krajom len o 13 percent menej,“ povedal manažér prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký. Ľudia, ktorí majú ukončené vysokoškolské vzdelanie, zarobia v najlepšie zarábajúcom Bratislavskom kraji o vyše tretinu viac ako v najhoršie zarábajúcom Prešovskom kraji.

Výrazné regionálne platové rozdiely sú aj v jednotlivých kategóriách pozícií. Rozdiely pri dobre platených pozíciách sú aj stovky eur mesačne. Kým v priemere človek pracujúci v informačných technológiách v Bratislavskom kraji zarobí mesačne 1467 eur, jeho kolega z Prešovského kraja zarobí iba 951 eur mesačne, čo je o 35 % menej.

Výrazné rozdiely sú aj v administratíve, kde plat v Prešovskom, Banskobystrickom alebo Košickom kraji dosahuje až o štvrtinu alebo pätinu menej ako priemerný mesačný plat v Bratislavskom kraji. „Zaujímavým je tiež automobilový priemysel, kde sú výrazné rozdiely najmä v Prešovskom kraji, no v ostatných krajoch, kde pôsobia automobilky alebo ich dodávatelia, si držia porovnateľnú úroveň,“ povedal Dravecký.