Nafta v EÚ zlacnela viac ako o jeden cent za liter

3.2.2012

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Ceny benzínov rástli v priemere v Európskej únii (EÚ) iba nepatrne. Nafta však za týždeň zlacnela o viac ako 1 cent za liter.

Ako ďalej informoval internetový portál natankuj.sk, benzíny minulý týždeň zlacneli v 10 štátoch únie, zdraželi v 13. Ceny nafty išli dole v 15 krajinách, hore naopak v deviatich. Benzíny aj nafta podľa únie zlacneli najviac v Belgicku a vo Švédsku. Benzíny najviac zdraželi v Maďarsku a v Slovinsku, nafta v Slovinsku a na Slovensku.

Slovensko po niekoľkých mesiacoch kleslo v rebríčku najnižších cien benzínov Európskej únie z 15. miesta na 16. pozíciu. Aj v rebríčku najnižších cien nafty Slovensko kleslo, a to z 13. miesta na 16. priečku. V porovnaní s krajinami Višegrádskej štvorky a Rakúska má SR najdrahšie benzíny s daňami. Bez daní sú druhé najlacnejšie po Rakúsku. Nafta bez daní a aj s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 7,5 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní so SR vyššia o 3,7 centu za liter. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 1,1 centu za liter nižšiu hodnotu ako priemer v únii. Nafta bez daní je v SR v porovnaní s priemerom únie o 2,8 centu za liter drahšia.
Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 25,2 centu za liter.

Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 9,5 centu za liter a je na 5. mieste v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov. Aj nafta za rok zdražela najviac v Taliansku, a to o 33,9 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 14,4 centu za liter, čo SR dostalo na 17. miesto.