To najhoršie už vraj majú banky v eurozóne za sebou

LONDÝN 21. novembra (WEBNOVINY) – Európske banky už prešli najhoršou časťou svojej reštrukturalizácie, stále ich však čaká dlhé obdobie s nižším objemom úverov.

Tvrdí to americká investičná banka Morgan Stanley v správe o výhľade na rok 2013. „Myslíme si, že máme za sebou približne štyri roky procesu…, ktorý bude trvať desaťročia. Z jeho najhoršej a najzhubnejšej časti však už môžeme byť vonku,“ povedal v utorok analytik banky Huw van Steenis.

Kroky, ktoré plánujú európske úrady, vrátane plánu nákupu dlhopisov Európskou centrálnou bankou, by mali bankám umožniť „rýchlejšie vyčistenie bilancií“, čo by mohlo budúci rok viesť k diferencovanejšiemu bankovému kapitálu.

Výhľad európskych bánk síce stále ovplyvňuje zhoršujúca sa ekonomická situácia, nízke úrokové miery a ďalšie faktory, trh si ale možno neuvedomuje, aký veľký pokrok sa dosiahol pri znižovaní zahraničného zadlženia, tvrdí Morgan Stanley.

Banky v eurozóne za posledné štyri roky skresali zahraničné aktíva o 40 %, čo niektorým môže pomôcť v stabilizácii, dodávajú analytici.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...