Najhoršiu časť krízy ma eurozóna za sebou, tvrdí Asmussen

16.4.2012

FRANKFURT 16. apríla (WEBNOVINY) – Zdá sa, že eurozóna má už najhoršiu časť krízy za sebou a je úlohou vlád, aby vyriešili zostávajúce problémy. Vyhlásil to člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen.

„Zdá sa, že najhoršia časť krízy je minulosťou, kríza verejných a súkromných dlhov v niektorých krajinách eurozóny ale jednoznačne nie je prekonaná,“ povedal v rozhovore, ktorý zverejnil v nedeľu denník the Wall Street Journal (WSJ) na svojej internetovej stránke. Asmussen sa priamo nevyjadril, či podporuje, aby ECB obnovila svoj program nákupov vládnych dlhopisov.

Túto možnosť naznačil minulý týždeň iný člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure, keď uviedol, že program je naďalej k dispozícii. „Chcem iba zopakovať to, čo povedal môj kolega vo výkonnej rade Benoit Coeure… (Program) existuje. Nič viac, nič menej,“ povedal Asmussen.

Na trhoch rastú obavy, že výnosy zo španielskych dlhopisov sa dostanú na úroveň, pri ktorej budú náklady na refinancovanie dlhu krajiny neudržateľné.

Tlak na Španielsko by mohla zmierniť intervencia ECB vo forme nákupu dlhopisov krajiny na sekundárnom trhu. Obnovenie programu, ktorý ECB za osem týždňov do 6. apríla využila iba raz, odmieta najmä nemecká centrálna banka.