Najlacnejší slovenský dlhopis v histórií je z predaja emisií

BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) – Slovensku sa v tomto roku darí predávať na európskom finančnom trhu svoje eurobondové emisie za historicky najlepších podmienok.

Potvrdil to aj štvrtkový syndikovaný predaj 5,5-ročného dlhopisu, pri ktorom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity predala cenné papiere za 1 mld. eur pri takmer trojnásobnom dopyte. Bondy sa pritom predávali s výnosom do splatnosti na úrovni 1,6 % p.a.

„Ide o najlacnejší slovenský dlhopis v histórii, zároveň najlacnejší benchmarkový dlhopis, najlacnejší 5-ročný dlhopis a najlacnejší slovenský dlhopis predaný syndikovaným spôsobom na európskom finančnom trhu,“ uviedol hovorca ministerstva financií Radko Kuruc. Ako dodal, takýto výsledok je prejavom dôvery finančných trhov a potvrdenie, že konsolidácia verejných financií ide správnym smerom.

Celkový dopyt po slovenských dlhopisoch splatných v novembri 2018 pri štvrtkovom predaji dosiahol podľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity 2,81 mld. eur. Štát ponúkal investorom dlhopisy s kupónom na úrovni 1,5 % p.a. a pri predaji dosiahla akceptovaná cena 99,522 %.

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity avizovala novú eurobondovú emisiu už v stredu. Vtedy oznámila, že poverila tri domáce banky manažovaním novej emisie 5,5-ročných bondov. Manažérmi emisie boli Československá obchodná banka, Tatra banka a Všeobecná úverová banka.

Naposledy Slovensko predtým ponúkalo investorom na medzinárodných trhoch veľkú benchmarkovú emisiu eurobondov vo februári tohto roka. Už pri tomto predaji sa dosiahli historicky najlepšie podmienky pri porovnateľných emisiách. Vtedy štát predal cenné papiere za 1,75 mld. eur, pričom dopyt dosiahol 2,2 mld. eur. Desaťročný dlhopis s 3-percentným kupónom sa predával s výnosom do splatnosti na úrovni 3,13 % p.a. s ohodnotením 122 bázických bodov nad referenčnou sadzbou, čím stal najlacnejším slovenským dlhodobým bondom v histórii.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...