Home

Nachádzate sa tu

"Najlepšia poisťovňa je tá, ktorá vždy zaplatí."

Rozcestník

Ako často som to počul, tak často sa mi otváral nožík vo vrecku. Takýto popis poisťovne vychádza zo zásadne mylnej predstavy o funkcii poisťovne.

Napriek deformácii poistenia za ostatné dve storočia, stále platí, že poisťujeme škody, ktorých výška a dosah by pre konkrétneho poistenca mohli predstavovať katastrofu. V širokom slova zmysle teda aj relatívne drobné škody, ak sa stanú v prostredí alebo za okolností, s ktorými si nevieme poradiť a mohli by teda mať významný vplyv na náš život. Nechať si preplatiť škodu vo výške zvládnuteľnej drobnými vo vrecku sa síce stáva bežbou praxou, nie je to však o poistení, ale skôr o zneužívaní celého systému.

Poisťovňa vždy bola, a aj bude iba miestom, kde sa zhromažďujú peniaze od veľkého množstva poistencov, a to len preto, aby ich prerozdelila medzi tých, ktorí sa ocitli v núdzi. Poistenie je teda o vzájomnosti, o solidarite, a o zabezpečení sa pred náhodnými katastrofálnymi škodami.

Poisťovňa však spravuje peniaze svojich poistencov, teda cudzie peniaze. Aby to mohla robiť a vykonávať činnosť poisťovne sú jej povinnosti a práva záväzne napísané - dané zákonom. Nemôže teda "vždy zaplatiť", ale len v súlade s príslušným zákonom a najmä vlastnými pravidlami, Všeobecnými poistnými podmienkami. Tieto pravidlá musia byť vopred a verejne známe a každý poistenec musí potvrdiť, že sa s nimi oboznámil a súhlasí s nimi. Ak s nimi nesúhlasí, môže využiť slobodnú voľbu a vybrať si inú poisťovňu. Obávam sa však, a som si istý, že poisťovňu, ktorá vždy zaplatí, nenájde.

Miloš Kmety
Miloš Kmety
26.04.2012
Pôvodom strojný inžinier, ktorého osud zavial do obchodu a poistenia. Keď nesedí práve u niektorého zo svojich obchodných partnerov alebo nepripravuje novú akvizíciu, tak ho nájdete v horách alebo na golfovom ihrisku. Po 11 ročnej práci na Slovenskej technickej univerzite bol pri zakladaní spoločnosti ÖMV v SR a tiež 4 roky v Českej republike. 5 rokov viedol poisťovňu Generali, a v súčasnosti 6. rok vedie Európsku cestovnú poisťovňu.
Hodnotenie článku: 
Average: 3 (7 votes)

Ohodnoťte článok na:

pošli na vybrali.sme.sk
Pridajte komentár ku článku