Najlepšou investíciou je jedna poisťovňa, tvrdí ministerka

30.9.2012

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská ešte nevie odhadnúť, koľko by štát stálo vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne, je však presvedčená, že je to tá najlepšia investícia do budúcna.

„Som presvedčená, že sme pripravení urobiť tento proces plne ústavne, v prospech občanov a v súlade s európskym právom,“ vyhlásila ministerka dnes v relácii RTVS – Slovenskej televízii O 5 minút 12. Unitárny systém znamená podľa Zvolenskej zároveň zmenu formy a organizácie financovania zdravotníctva na Slovensku. „Už nemôžeme ísť ďalej cestou nesystémových oddlžovaní,“ konštatovala.

Zvolenskej predchodca, exminister zdravotníctva a poslanec Ivan Uhliarik (KDH) Zvolenskej oponuje. Tvrdí, že vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne je najlepšia investícia len pre jej bývalých zamestnávateľov.

Exminister Uhliarik obvinil Zvolenskú, že mení názory

„Je škoda, že ste to nehovorili vtedy, keď ste sedeli v súkromnej poisťovni. Prečo ste vtedy nepovedali, že pluralitný systém je zlý?“ spýtal sa Uhliarik Zvolenskej, ktorá ešte v roku 2010 pracovala ako členka predstavenstva poisťovne Dôvera.

Zásadný rozdiel medzi súčasnou šéfkou rezortu zdravotníctva a Uhliarikom je podľa jeho slov v tom, že on odjakživa chcel, aby bolo zdravotníctvo na Slovensku ako vo Švajčiarsku. „Vy meníte názor podľa toho, pre koho pracujete, toto ja nemôžem akceptovať,“ dodal. Uhliarik sa zároveň Zvolenskej spýtal, prečo radšej peniaze, ktoré chcú použiť na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne, nepoužijú na obnovenie nemocníc či pre pacientov.

„Môže sa za to postaviť nemocnica Rázsochy,“ poznamenal. Za tieto peniaze by podľa Uhliarika mali pacienti zásadne zlepšenú starostlivosť. „Prečo chceme dať tieto peniaze niekomu a nič podstatné sa na tom systéme nezmení?“ položil Zvolenskej ďalšiu otázku.

Božie cesty sú nevyspytateľné, myslí si ministerka

„Keby sme Rázsochy aj dostavali, čo tam nasťahujete, lekárov, na ktorých platy nemáte peniaze?“ reagovala ministerka, podľa ktorej treba predovšetkým nastaviť systém a stanoviť pravidlá. Na margo skutočnosti, že kedysi pracovala v Dôvere, Zvolenská odvetila, že jej postoj bol v principiálnych otázkach vždy nemenný a v jej vystúpeniach nikdy nezaznel inak. „Božie cesty sú nevyspytateľné, chvalabohu, že ma zaviedli aj do komerčnej poisťovne,“ doplnila.

Uhliarik považuje vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne za krok 20 rokov späť. „Naposledy nás štát nútil k niečomu pred rokom 1989,“ poznamenal. V súkromných poisťovniach je podľa neho poistených dva milióny ľudí, avšak niekto si povedal, že ich názor nie je podstatný.

„Toto skutočne nie je dobré a chcem zdôrazniť na záver, že som za pluralitný systém zdravotného poistenia, aby sa ľudia mohli slobodne rozhodnúť,“ uzavrel.