Najmenšie euromince možno skončia, sú pridrahé

BRUSEL 18. mája (WEBNOVINY) – Mince v nominálnej hodnote jeden a dva eurocenty by sa mohli stratiť z obehu.

Vyplýva to z návrhu, o ktorom informovala Európska komisia (EK). V prospech stiahnutia hovoria vysoké výrobné náklady, podľa komisie však treba prihliadnuť na ďalšie súvislosti, vrátane možných negatívnych reakcií verejnosti.

Najmenšie mince zodpovedajú za zhruba polovicu všetkých euromincí v obehu a časť ľudí vyjadruje obavy, že ich zrušenie by nevyhnutne viedlo k zvýšeniu cien.

Náklady spojené s používaním jedno- a dvojcentových mincí od roku 2002 podľa komisie dosiahli 1,4 mld. eur.

Výkonný orgán EÚ pracuje so štyrmi scenármi, ktorými sú ponechanie súčasného stavu, prechod na lacnejšie verzie a rýchle, resp. postupné stiahnutie z obehu. Komisia chce viesť konzultácie s členskými štátmi, aby zistila, či existuje „jasná preferencia“, ktorá by mohla poslúžiť ako základ legislatívneho návrhu. Názory verejnosti na možné zrušenie najmenších mincí sú podľa komisie zmiešané.

V menovej únie sa okrem najmenších jedno- a dvojcentových mincí platí aj mincami v nominálnej hodnote 5, 10, 20 a 50 centov. Od januára 2002 členské štáty podľa komisie vydali viac ako 45,8 mld. jedno- a dvojcentových mincí, čo je ekvivalent 137 kusov na jedného obyvateľa eurozóny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...