Najnovší stimul Fed-u by mal Američanom dať prácu

25.9.2012

SAN FRANCISCO 25. septembra (WEBNOVINY) – Najnovší stimulačný program Federálneho rezervného systému (Fed) pomôže ekonomike USA dostať sa na správnu cestu a urýchli návrat k plnej zamestnanosti.

V pondelok to vyhlásil šéf sanfranciského Fed-u John Williams. Podľa neho opatrenia americkej centrálnej banky znížia náklady na požičiavanie si, sprístupnia predaj nových áut, čo podporí predaj a podnieti továrne najať nových zamestnancov.

„Toto je presne ten druh účinného kolobehu, ktorý naštartuje zdravé ekonomické oživovanie,“ povedal Williams. „Menová politika nemôže vyriešiť všetky problémy, ktoré ovplyvňujú našu ekonomiku. Môže však pomôcť urýchliť tempo oživovania a pomôže dostať skôr našu ekonomiku na správu cestu,“ tvrdí ďalej.

Williams očakáva, že rast amerického hrubého domáceho produktu (HDP) vďaka najnovším opatreniam Fed-u zrýchli v budúcom roku na 2,25 % z tohtoročných 1,75 % a v roku 2014 si ekonomika USA zapíše tempo rastu 3,25 %.

Nezamestnanosť pravdepodobne klesne do roku 2014 na 7,25 % a inflácia posilní bližšie k úrovni 2-percentnému cieľu centrálnej banky.

Fed podľa Williamsa ukončí najnovšie kolo skupovania dlhopisov oveľa skôr, než v neskoršej časti roku 2014.

Americký Federálny rezervný systém skoršie v septembri schválil nový agresívny stimulačný program. Ohlásil, že ak inflácia bude pod kontrolou, bude nakupovať cenné papiere založené na hypotékach v hodnote 40 mld. USD mesačne, kým sa nezlepší výhľad situácie pri tvorbe pracovných miest.

Rozhodnutie centrálnej banky USA spojiť svoj nekonvenčný program nákupov dlhopisov priamo s ekonomickými podmienkami je bezprecedentným krokom, ktorý je znakom veľkého vystupňovania snahy o zníženie nezamestnanosti v krajine.