Najobľúbenejším daňovým rajom Slovákov je Holandsko

4.11.2013

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Za prvé tri kvartály roku 2013 sa počet slovenských firiem s vlastníkom z daňového raja zvýšil o 179 na 3 823 subjektov. Informovala o tom poradenská spoločnosť Bisnode.

Záujem o daňové raje sa podľa štatistiky Bisnode neustále zvyšuje.

Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj za tri kvartály tohto roka investovali do základného kapitálu slovenských podnikateľských subjektov viac ako 8,5 mld. eur.

USA sú najvyhľadávanejšie a nevypátrateľné

Medzi najlákavejšie miesta, kde sídlia vlastníci slovenských firiem, patria Spojené štáty americké, Seychely a Panama. Nárast nastal podľa Bisnode aj v prípade Holandska, Belize a Spojených arabských emirátov. Počet spoločností kontrolovaných z Cypru a Luxemburska za prvé tri kvartály roku 2013 klesol. „Z dlhodobého hľadiska je však stále najviac slovenských firiem s vlastníkom z daňového raja v Holandsku, a to 1 138, v Spojených štátoch amerických 819 a na Cypre 741,“ komentoval výsledky štatistiky riaditeľ spoločnosti Bisnode Slovensko Milan Seliak.

Podľa Seliaka sa prvých deväť mesiacov roku 2013 na Slovensku nieslo v duchu pretrvávajúceho záujmu podnikateľov o daňovú optimalizáciu, ochranu majetku a zaistenie anonymity prostredníctvom zahraničných firiem. „Naše aktuálne štatistiky potvrdzujú, že dopyt po daňových rajoch neutícha. Obľuba Spojených štátov amerických a Seychelských ostrovov je daná možnosťou utajiť konečného vlastníka spoločnosti,“ uviedol Seliak. Záujem slovenských podnikateľov o presun sídla materskej spoločnosti do daňového raja podľa riaditeľa Bisnode klesá v prípade Cypru. Kríza a nestabilná situácia podľa neho spôsobili, že na rozdiel od českých podnikateľov, tí slovenskí z uvedenej destinácie odchádzajú.

Bisnode sa zaoberá slovenským a českým trhom

V Českej republike počet firiem s vlastníkom z daňového raja stále rastie. Za prvé tri kvartály sa podľa štatistiky Bisnode zvýšil o 229 na 12 905. Najatraktívnejšími destináciami sú dlhodobo Seychely a Cyprus. Ako uviedol Seliak, záujem českých podnikateľov o daňové raje podporila aj politická nestabilita a neistota budúceho vývoja v Českej republike.

Bisnode je európsky poskytovateľ ekonomických informácií o spoločnostiach a podnikateľoch. Na slovenskom a českom trhu Bisnode pôsobí už 21 rokov. Skupina Bisnode operuje v 19 európskych krajinách a prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Dun & Bradstreet špecializujúcou sa na medzinárodnej dáta a služby, poskytuje informácie z viac než 196 krajín z celého sveta. Bisnode databáza zahŕňa informácie o viac ako 220 miliónoch firiem. Celosvetovo zamestnáva 3 000 ľudí.