Najviac firiem od začiatku krízy zbankrotovalo v Poľsku

VARŠAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Firemné bankroty v Poľsku dosiahli v júli najvyššiu úroveň od začiatku globálnej krízy v roku 2008. Súdy v krajine ohlásili bankrot 94 firiem, čo predstavuje medziročný nárast o 34,3 %.

Informovala o tom v pondelok spoločnosť KUKE, ktorá pôsobí v oblasti poistenia úverov. Krachovali najmä firmy v stavebníctve, teda v odvetví, ktoré mimoriadne citlivo reaguje na zmeny ekonomických cyklov.

V júni zasiahol bankrot 85 firiem po tom, čo ich v máji skrachovalo 60. Miera bankrotov zostane v nasledujúcich mesiacoch pre spomalenie hospodárstva pravdepodobne vysoká, aktuálne údaje však naznačujú, že podmienky v ekonomike sa začínajú zlepšovať, uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Poľská ekonomika v prvom kvartáli posilnila medziročne o 0,5 %, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa však zväčšila iba o 0,1 %.

To predstavuje dramatické spomalenie v krajine, ktorá má za sebou dve dekády nepretržitého rastu a prepad hospodárstva nezaznamenala ani počas globálnej krízy.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters prognózujú, že medzi aprílom a júnom sa poľský HDP zväčšil o 0,8 %. Rýchly odhad vývoja HDP v druhom kvartáli majú zverejniť poľské úrady v stredu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...