Najviac nekvalitných vín predávali reťazce Metro a Kaufland

29.7.2012

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Kontrola Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR si posvietila na kvalitu niektorých vín na pultoch slovenských obchodov.

„Zo 65 kontrol dopadlo až 30 veľmi zle,“ skonštatoval na tlačovej konferencií ŠVPS a Ministerstva pôdohospodárstva šéf rezortu Ľubomír Jahnátek.

Vo vzorkách vín bez zemepisného označenia predávaných prevažne v PET fľašiach a tetrapakoch kontrolóri objavili senzorické vady ako zákal, sediment, sekundárnu fermentáciu, jablčno-mliečnu fermentáciu, myšinu a známky oxidácie.

Inšpektori pri kontrolách hodnotili dohromady 108 vzoriek, z ktorých až 77 nevyhovelo kritériám. Celkovo zastavili predaj až 3500 litrov vín v nevyhovujúcej kvalite v hodnote 8750 eur.

Najviac nekvalitných vín z hľadiska počtu výskytov sa podľa Jahnátka nachádzalo v reťazcoch Metro a Kaufland, o tretie miesto sa podelili siete COOP Jednota a Tesco.

Prvú päťku uzavreli Hypernova a CBA. Za zistené nedostatky začala ŠVPS voči týmto podnikateľským subjektom 25 správnych konaní.