Nákupy dlhopisov musia byť veľké, ale aj primerané riziku

FRANKFURT 7. augusta (WEBNOVINY) – Budúce nákupy dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB) by mali byť dostatočne veľké, aby sa dosiahol reálny efekt pri znižovaní nákladov vlád na získavanie financií.

Nemali by však viesť k neprimeranému riziku pre centrálnu banku. Povedal to člen Rady guvernérov ECB Ardo Hansson.

„Akékoľvek nákupy dlhopisov by mali byť dostatočne veľké, aby sa riešili problémy, ktoré treba odstrániť, ale zároveň treba pozerať na vážnosť rizika,“ citovala Hanssona v pondelok večer agentúra Dow Jones Newswires.

Šéf ECB Mario Draghi vo štvrtok minulý týždeň predstavil plány banky na ďalšie nákupy dlhopisov s cieľom znížiť výnosy zo štátnych cenných papierov Talianska a Španielska. Nákupy sú však podmienené viacerými faktormi a o ich nutnosti nie je presvedčená nemecká centrálna banka Bundesbank.

Hansson, ktorý je šéfom estónskej centrálnej banky, zopakoval Draghiho vyjadrenie, že splnenie určitých podmienok je kľúčom pre intervencie zo strany ECB. Uviedol, že ECB chce zaistiť, že jej kroky nezmenšia tlak na vlády, aby uskutočňovali fiškálne a štrukturálne reformy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...