Nálada britských spotrebiteľov sa zhoršila

11.5.2012

LONDÝN 11. mája (WEBNOVINY) – Nálada obyvateľov Veľkej Británie sa v apríli zhoršila a index spotrebiteľskej dôvery, ktorý zostavuje banka Nationwide, klesol na úroveň 44 bodov z marcového deväťmesačného maxima 53 bodov.

Nationwide o tom informovala v piatok a dodala, že aprílová hodnota indexu bola viac ako 30 bodov pod jeho dlhodobým priemerom.

Oslabenie indexu bolo založené na širokej báze faktorov. Spotrebitelia sú pesimistickejší v otázke svojej terajšej aj budúcej ekonomickej situácie, v oblasti dostupnosti pracovných miest aj v otázke budúcich príjmov ich domácností.

„Nie je prekvapením, že dôvera zostáva slabá, keďže ekonomika sa za posledných šesť mesiacov zmenšuje a podmienky na trhu práce sú stále nepriaznivé,“ povedal Robert Gardner, hlavný ekonóm Nationwide.

Pokles inflácie v marci na úroveň 3,5 % zo septembrového maxima 5,2 % v posledných šiestich mesiacoch pomohol kúpnej sile domácností, ale nie je pravdepodobné, že inflácia v najbližšom období tak výrazne opäť klesne, dodal Gardner.