Nálada investorov v eurozóne je lepšia, index dôvery stúpol

BERLÍN 5. augusta (WEBNOVINY) – Nálada investorov v eurozóne sa v auguste zlepšila, keďže údaje z niektorých problémových členov menovej únie naznačili hospodárske zotavovanie.

Index dôvery, ktorý zostavuje agentúra Sentix, stúpol na -4,9 bodu z júlovej úrovne -12,6 bodu a dostal sa tak na druhú najlepšiu hodnotu v tomto roku.

Tento výsledok prekonal prognózu, že index sa zlepší na úroveň -10 bodov, ktorá vyplynula z prieskumu agentúry Reuters.

Vo Francúzsku posilnila spotrebiteľská dôvera a zlepšil sa výhľad tamojšieho priemyselného odvetvia. Zároveň klesla nezamestnanosť v Španielsku a zotavila sa podnikateľská dôvera v Portugalsku. Index nálady investorov v Nemecku v auguste stúpol na 20,3 bodu z júlovej úrovne 18,4 bodu, čo z krajiny robí „pilier sily“, uviedla agentúra Sentix.

Tieto zlepšenia sa odzrkadlili v podindexe očakávaní v rámci eurozóny, ktorý v auguste poskočil na 14,3 bodu z júlovej hodnoty 7,3 bodu.

„Slabosť ukazovateľov zameraných na perspektívu, ktorá bola v eurozóne na jar, je teraz históriou,“ konštatovala agentúra Sentix vo vyhlásení. „Znaky ekonomického zotavovania vo Francúzsku a niektorých juhoeurópskych krajinách sú pre investorov presvedčivé,“ dodala agentúra.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...