Nálada investorov v eurozóne je opäť pod bodom mrazu

BERLÍN 6. augusta (WEBNOVINY) – Nálada investorov v eurozóne sa v auguste už piaty mesiac po sebe zhoršila a dostala sa na najnižšiu úroveň za viac ako tri roky.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Sentix. Index dôvery investorov v menovej únii klesol na mínus 30,3 bodu z júlových mínus 29,6 bodu.

Augustová hodnota indexu je však mierne lepšia, ako očakávali analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters, ktorí predpokladali, že klesne až na mínus 31 bodov. Podindex očakávaní sa prvýkrát po mnohých mesiacoch mierne zlepšil a stúpol na mínus 23,3 bodu z júlových mínus 24 bodov.

„Hlavným dôvodom pravdepodobne bola nezvyčajne energická obrana eura zo strany šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Draghiho,“ uviedla spoločnosť Sentix.

Mario Draghi vo štvrtok naznačil, že ECB by opäť mohla spustiť nákupy vládnych dlhopisov, aby zredukovala rastúce náklady Španielska a Talianska na požičiavanie si. Podindex terajšej situácie však v auguste pokračoval v poklese a oslabil na mínus 37 bodov z úrovne mínus 35 bodov, na ktorej bol v predošlom mesiaci.

Celkový index to zatlačilo najnižšie od júla 2009. Osobitný index pre Nemecko klesol na 1,3 bodu z hodnoty 2,2 bodu napriek miernemu zlepšeniu podindexu očakávaní.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...