Nálada investorov v eurozóne klesla, boja sa Talianska

BERLÍN 4. marca (WEBNOVINY) – Nálada investorov v eurozóne v marci klesla po tom, ako šesť mesiacov po sebe rástla.

Dôvodom sú obavy plynúce z patového výsledku volieb v Taliansku. Index dôvery investorov, ktorý zostavuje agentúra Sentix, klesol v treťom mesiaci tohto roka na mínus 10,6 bodu z februárových mínus 3,9 bodu.

Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters, predpokladali, že hodnota indexu sa zhorši iba na mínus 5,2 bodu.

„Dôvod oslabenia je jasný. Je to výsledok volieb v Taliansku, ktorý spôsobil neistotu ohľadom budúceho vývoja krajiny,“ uvádza agentúra vo svojom stanovisku.

„To malo negatívny dopad na celú eurozónu,“ tvrdí ďalej. Podindex očakávaní klesol v marci na 8,3 bodu z úrovne 15,8 bodu vo februári. Ukazovateľ hodnotiaci súčasné podmienky tiež oslabil, a to na mínus 27,8 bodu z februárových mínus 21,8 bodu.

Voľby v Taliansku, ktoré sa konali v závere februári, nepriniesli jednoznačnú parlamentnú väčšinu žiadnemu zo súperiacich politických blokov. Patová situácia v tretej najväčšej ekonomike eurozóny vyvolala obavy z eskalácie dlhovej krízy, ktorá sa po troch rokoch v posledných mesiacoch relatívne upokojila.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...