Nálada investorov v eurozóne sa opäť raz zlepšila

10.9.2012

BERLÍN 10. septembra (WEBNOVINY) – Nálada investorov v eurozóne sa v septembri zlepšila, a to vďaka plánu Európskej centrálnej banky (ECB) na záchranu spoločnej meny.

Informovala o tom v pondelok agentúra Sentix. Index nálady investorov, ktorý zostavuje, vzrástol na -23,2 bodu z augustových -30,3 bodu. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters pritom predpovedali, že index oslabí na -30,7 bodu.

„Hlavným dôvodom pre všeobecné zlepšenie nálady by dosť dobre mohlo byť pokračujúce asertívne správanie sa šéfa ECB Maria Draghiho a zámer jeho inštitúcie, ktorý je teraz konkrétny, a to skoré opätovné spustenie nákupov dlhopisov krajín postihnutých krízou, ak splnia určité podmienky,“ uviedla agentúra Sentix vo vyhlásení.

ECB minulý týždeň schválila nový a potenciálne neobmedzený program nákupov dlhopisov s cieľom znížiť náklady na požičiavanie si v prípade krajín, ktoré majú problémy, a s cieľom zastaviť dlhovú krízu. Podindex očakávaní sa zlepšil už druhý mesiac po sebe, a to na -10,8 bodu z augustových -23,3 bodu.

Agentúra Sentix dodala, že optimizmus inštitucionálnych investorov výrazne posilnil vo všetkých krajinách a regiónoch, ale súkromní investori zostali opatrní. Podindex terajšej situácie tiež mierne vzrástol, a to na -34,8 bodu z úrovne -37 bodov, na ktorej bol v predošlom mesiaci.